Policie chce při blokádách zajistit průjezdnost silnic, zejména kvůli hasičům a vozům záchranné služby. Proti stávkujícím nijak zasahovat nebude. Rozhodně nebude konat na základě politického zadání, řekl v nedělním pořadu Partie ministr vnitra Jan Kubice.

"Není možné občany omezovat," řekl. Podle něj se může stát, že silnice nebudou nějaký čas průjezdné, policie však k tomu má svá opatření - budou nasazeny vrtulníky, pomocí kterých se budou vybírat objízdné trasy. Uvedl také, že by mělo být v den stávky nasazeno asi o polovinu více policistů než v běžný den.

Pokud například někdo na magistrálu vysype balíky slámy a bude ji blokovat, policie podle Kubiceho spolu s Technickou správou komunikací překážku odstraní. Pakliže ji bude kdokoli dále blokovat, bude vyzván, aby od svého jednání upustil. "Nepředpokládám, že by v této situaci byla použita vodní děla či gumové projektily," prohlásil ministr.

Nasazeni by měli být jak policisté z antikonfliktního týmu, tak i pořádková či dopravní služba.

Podle Kubici má policie zpracované modelové situace i pro případy blokád, kdy stávkující nebudou chtít ustoupit.

Blokády v zahraničí jsou běžné

Zodpovědnost za zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku je v pravomoci konkrétních krajských ředitelství, napsal mluvčí policejného prezidia Jiří Vokuš. "Představa, že vzniklo politické zadání, tak to opravdu není," prohlásil Kubice.

Blokády silnic jsou v zahraničí poměrně častými protesty odborářů i soukromých zemědělců. "Docela by mne zajímalo, jak se to de lege lata řeší v západní Evropě nebo i v Polsku, kde jsou třeba farmářské protesty velmi časté a zemědělské produkty, často velmi smrduté, jsou na silnici nebo na chodníku velmi často," poznamenal na webových stránkách jinépravo blogger a soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn.