Bývalý majitel firmy Diag Human Josef Šťáva v 80. letech vyjednával s komunistickým Československem o vývozu zbraní do Argentiny, munice a tanků do Iráku nebo o výstavbě továrny na granáty v komunistické Albánii. Zprávu přinesl v pondělí server iDNES.cz, který to zjistil ze svazků tehdejší Státní bezpečnosti (StB).

Šťáva dosud tvrdil, že se zbraněmi nikdy neobchodoval. Diag Human v arbitráži požaduje po Česku více než deset miliard korun za zmařený obchod s krevní plazmou.

Server získal informace ze svazku, který byl donedávna nepřístupný, aby neohrozil zájmy Česka. "Jde o objektový svazek na podnik zahraničního obchodu Omnipol. V něm je na několika místech zmiňováno jméno Josef Šťáva," řekl historik Prokop Tomek. Šťávovo stanovisko iDNES.cz zatím nezískal.

Obchod s Omnipolem

Podle materiálů StB se Šťáva setkal se zástupci Omnipolu poprvé v únoru 1986. Obchodník prý tehdy pro Omnipol dohadoval dodávku české raketometné munice do Argentiny. Obchod nakonec padl, podle Šťávy kvůli personálním změnám v argentinské armádě. Ihned ale nabídl výstavbu továrny na výbušniny v Libyi, kterou by financovala francouzská firma.

Na další návštěvě spolu s partnerem Hermanem Schmidtem předložili lidem z Omnipolu zájem Egypta na dodávku zbraní, které sice měl platit Egypt, ale skončily by v Iráku, který byl právě ve válce s Íránem. Šťáva se později vrátil do Omnipolu a předložil nabídku íránské firmy, kterou získal jeho společník, na nákup munice, protiletadlových řízených střel a raketometů.

O něco později se StB rozhodla založit na Šťávu speciální svazek Stein. "Jsou u něho zjišťovány rozsáhlé styky na překupníky speciálu (zbrojního materiálu) v Evropě, Asii a arabských zemích, na osoby blízké vládním a vojenským kruhům," uváděl návrh na zavedení svazku.

Transportéry, tanky a granáty

Od roku 1987 je obchodník Šťáva na dokumentech uváděn jako ředitel firmy Diag Human AG. V témže roce například tlumočí Omnipolu zájem Egypta o nákup 200 obrněných transportérů dodaných skrytě přes Indii. O rok později Šťáva nabídl Omnipolu výstavbu továrny na munici v Albánii a v témže roce i zprostředkování prodeje desítek tanků T-72, které měly přes maďarský podnik zahraničního obchodu nejdříve putovat do Egypta a pak do Iráku.

 

 

Jestli se transakce uskutečnily, dokumenty neříkají. Podle serveru ale rozhodně svědčí o Šťávově zájmu dostat se do byznysu se zbraněmi.

Šťáva později s firmou Diag Human usiloval v ČR o obchod s krevní plazmou. Česko však tento obchod odmítlo a od té doby vede s Diag Human dlouholetý spor. Pohledávka podle právního zástupce firmy Jana Kalvody již vystoupala na více než deset miliard korun.

V roce 2008 uznal nárok firmy na odškodnění rozhodčí soud, jeho nález uznaly nedávno rakouský a francouzský soud. ČR se proti jejich verdiktům hodlá odvolat, protože podle ní není arbitráž dosud ukončena. Diag Human chce náhradu škody získat vymáháním českého majetku u zahraničních soudů.

 

 

Šťáva letos akcie firmy prodal, novým majitelem je mezinárodní konsorcium investorů.