Rampula se podle svých slov obrátil na policii s tím, že poskytnutím informací z trestního nebo dozorového spisu médiím mohl být spáchán trestný čin. "Trestní oznámení znělo na neznámého pachatele, ovšem z řad státních zástupců, kteří mohli přijít do styku s tímto protokolem," uvedl vrchní státní zástupce. Podle něj šlo o dva žalobce z vrchního a jednoho z nejvyššího státního zastupitelství.

Rampula tak trestním oznámením vytáhl protizbraň v případu odtajnění jména utajovaného svědka v kauze Pandur. Jeho jméno je v případu také skloňováno.

Protikorupční policie od středy vyšetřuje pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jména utajovaného svědka v kauze Pandur. Píše to týdeník Respekt. Detektivové jsou přesvědčeni, že informace mohla uniknout pouze z úřadu, kterému šéfuje Vlastimil Rampula. Podle týdeníku měli k výpovědi svědka přístup pouze tři státní zástupci, informaci však prý nelze ověřit. Policisté prý dokonce uvažovali, že by zapečetili a prohledali kanceláře některých vrchních státních zástupců, ale nevěřili, že by jim nějaký státní zástupce razii povolil.

Problémem podle týdeníku je, že není jasné, kdo ze státních zástupců bude návrh policie na vyšetřování schvalovat. Policie totiž vyšetřuje ty, kteří normálně za normálních okolností dozorují jejich činnost. Aby policie vyšetřovala státní zástupce, je podle týdeníku v Česku velmi výjimečné.

Stephan Szücs se bojí mluvit

Média 11. května zveřejnila výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek a žil pod skrytou identitou. Jeho svědectví mělo přinést nové světlo do jedné z největších korupčních kauz České republiky - údajně předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněných Pandurů pro českou armádu, v němž může jít o vysoké úplatky.

Szücs podle Respektu vyšetřovatelům dosvědčil, že Marek Dalík, přítel expremiéra Mirka Topolánka, si na sklonku roku 2007 řekl o úplatek ve výši půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu. V Rakousku, kde byl utajený svědek vyslýchán, však zveřejnění jeho jména v médiích vyvolalo zděšení tamních policejních a justičních institucí. Proto se tam také šéf vrchních žalobců Rampula minulý týden vydal, aby únik alespoň z části "vyžehlil".

V této chvíli se však Szücs ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví zopakuje před případným soudem, píše Respekt. Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků, kteří prý odmítají svou výpověď opakovat. "Je to velký problém, průšvih, rakouští kolegové s námi moc nekomunikují, máme strach, že to ohrozí naše pátrání," tvrdili týdeníku detektivové z protikorupční policie.