Češi mají právo pokojně se shromažďovat zaručené v Základní listině práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR. Právo na stávku je v listině vymezeno s odkazem na "příslušný zákon", ten ale zatím neexistuje. Stávkovou problematiku řeší pouze normy o kolektivním vyjednávání. Ústava pak právo na stávku odpírá soudcům, prokurátorům, příslušníkům ozbrojených sil a příslušníkům bezpečnostních sborů.

Francouzi jsou na tom se stávkováním podstatně dál. Právo na stávku mají zakotvené v ústavě už od roku 1946. Stávkovat tu je možné pouze za "profesionální požadavky", nikoli z čistě politických důvodů. Stávkovat nesmějí francouzští policisté, zaměstnanci vězeňské správy, spojové služby na ministerstvu vnitra, soudci a vojáci.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.