Drtivou většinu lidí, kteří se hodlají zučastnit čtvrteční stávky, spojují dvě věci – pracují v dopravě a jsou placeni z daní.

Například u akciové společnosti České dráhy (ČD), která je plně vlastněná státem, tvoří tržby za jízdenky jen necelou třetinu celkových příjmů. Zbytek pochází z rozpočtu krajů a státu, které si dopravu u ČD objednávají.

"Je ovšem třeba dodat, že na poplatcích Správě železniční dopravní cesty a na pojistném za zaměstnance státu zase značnou část dotací vracíme," říká mluvčí ČD Radek Joklík. Že jsou však zaměstnanci Českých drah, kteří ve čtvrtek zastaví všechny vlaky, placeni převážně z daní, je nesporné.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.