Vyšetřovatelé protikorupční policie chtějí na začátku příštího týdne požádat Poslaneckou sněmovnu o vydání poslance Věcí veřejných (VV) Víta Bárty k trestnímu stíhání. Důvodem je kauza údajných úplatků pro bývalé stranické kolegy Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Informuje o tom středeční vydání deníku Právo.

Policie chce podle deníku žádat o vydání bývalého ministra dopravy pouze kvůli trestnému činu podplácení a ne pro daňové delikty, které prověřovala také. Zatím není jasné, zda budou vyšetřovatelé žádat i o vydání Škárky a Kočí, protože trestné je i přijímání úplatků. Oba se hájí, že peníze přiznali a nahlásili policii.

Škárka počátkem dubna řekl, že od září pobíral měsíčně 55 000 korun za loajalitu a dostal prý také 170 000 přímo od Bárty. Kočí tvrdila, že od Bárty dostala půl milionu korun. Oba poslanci byli následně ze strany vyloučeni.

 

 

Policie musí nejprve předat samotnou žádost o vydání předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové, což může udělat i bez souhlasu dozorového státního zástupce. Tím je v této kauze šéfka žalobců z Prahy 5 Hana Vrbová. "O postupu policie je ale v takových věcech vzájemná dohoda. Zatím se nic takového neuskutečnilo," řekla deníku.

Pokud by sněmovna svého člena nevydala, je to pro daný skutek vyloučeno navždy. Stíhán nemůže být ani po skončení mandátu, napsalo dnešní Právo.