Nejásejme předčasně, horší časy se ještě mohou vrátit. Tak by se dal shrnout postoj manažerů značné části českých firem. Navzdory povzbudivým číslům o vývoji ekonomiky zůstávají skeptičtí.

Český hrubý domácí produkt za první čtvrtletí překonal očekávání analytiků a meziročně vzrostl o 2,8 procenta.

Při bližším pohledu na jednotlivá odvětví se ale ukazuje, že se oživení netýká zdaleka všech oborů. Nejlepší výsledky vykazuje průmysl, naopak stavebnictví či potravinářství pokračují ve špatných výsledcích.

Více než polovina manažerů českých firem oslovených týdeníkem Ekonom se bojí, že ekonomická krize bude mít takzvané dvojité dno. To znamená, že po současném »nadechnutí« se hospodářství opět propadne a zabředne do dalšího útlumu.

»Obávám se, že krize byla potlačena zejména naléváním vládních peněz za cenu obrovského zadlužování. Problémy se jen odložily do nedaleké budoucnosti. Je otázkou, kolik let se s nimi ještě budeme potýkat,« říká například Ivo Klimša, ředitel celulózky Biocel Paskov.

Mažeři jsou pesimističtí i přesto, že většina »jejich« firem nyní zaznamenává nárůst objemu zakázek.

Skepse přetrvává

Nepříliš povzbudivé výsledky ankety týdeníku Ekonom mezi padesátkou malých a středních firem potvrzují i další průzkumy. Například Český statistický úřad zaznamenává u indikátoru důvěry v hospodářství již pět měsíců postupný pokles.

»Po růstu v celém roce 2010 se podnikatelská důvěra v letošním roce snižuje, a to zejména vlivem opatrnějších očekávání,« komentuje ČSÚ.

Opatrnost především u malých a středních firem se ukazuje i na průzkumu Hospodářské komory: Zatímco ještě loni na podzim hleděla do budoucna s optimismem více než třetina podniků, letos jejich podíl spadl pod 30 procent.

Mírně se zvýšil i podíl firem, jež se dokonce obávají zhoršení své situace.

Stát? Ať raději »nepomáhá«

Firmám na optimismu nepřidávají ani politici v Česku i celé Evropě. V krizi podle většiny manažerů stát podnikům nepomohl. A nyní navíc dusí oživení zvyšováním některých daní - například DPH.

Negativně hodnotí firmy i protikrizová opatření v minulých letech.

»Bohužel mě nenapadá žádné zásadní a konkrétní opatření, které by bylo možné hodnotit kladně. V posledních několika letech se celá politická reprezentace stále více odděluje od reálného světa a žije si jakýmsi vlastním životem,« konstatuje Miloslav Kamiš, generální ředitel společnosti Viscofan vyrábějící potravinářské obaly.

Spíše než neefektivní pokusy o pomoc by firmy raději viděly, kdyby stát neházel podnikatelům »klacky pod nohy«. Hlavně by měl zajistit rovné podmínky pro podnikání.

»Vláda nemusí a nemá podporovat české firmy. Nemá jim však jejich situaci zhoršovat například zvyšováním různých poplatků, daní a mýt,« uzavírá Cyril Svoboda, ředitel energetické firmy Fenix Group.

Exportéři se bojí slabého eura

Mezi jednotlivými sektory české ekonomiky jsou v otázce oživení poměrně velké rozdíly. Nejlépe si vedou některá průmyslová odvětví: především automobilky a jejich dodavatelé, strojírenské podniky nebo chemické závody. Ty všechny zaznamenaly v prvních měsících letošního roku až dvouciferný růst.

Jde hlavně o firmy orientované výrazně proexportně. Ty se mohou těšit ze slušného výkonu německé ekonomiky i některých dalších zemí eurozóny.

Pokud mají z něčeho obavy, je to především evropská dluhová krize a oslabování eura. Silná koruna totiž relativně zdražuje jejich zboží v zahraničí.

Naopak společnosti závislé na českém trhu - například stavební podniky, dřevařské závody a papírny či potravinářské společnosti - se potýkají s problémy i letos.

Stojí za tím nízká domácí poptávka i omezení investic státu. U některých sektorů se navíc přidávají dlouhodobé problémy, jako je třeba v případě textilní výroby levná asijská konkurence.

Nezaměstnanost klesne

I přes nejistotu a obavy z návratu krize se začínají projevovat i příznivé dopady aktuálně lepší ekonomické situace.

Zatímco v časech nejhorší krize byly podle ankety týdeníku Ekonom nuceny propouštět přibližně dvě třetiny oslovených firem, nyní se alespoň prozatím k personálním »čistkám« nechystá osm z deseti podniků.

Třetina společností dokonce plánuje letos přijmout nové zaměstnance. To se projevuje i na květnových číslech - nezaměstnanost v České republice oproti dubnu klesla o 0,4 procentního bodu na 8,2 procenta.

V průběhu roku firmy budou v nabírání lidí dále pokračovat. Podle některých analytiků by díky oživení ekonomiky nezaměstnanost mohla do podzimu klesnout až pod hranici osmi procent.

V pohledu na možná rizika, která mohou ohrozit křehký ekonomický růst a způsobit další ekonomickou krizi, se většina oslovených manažerů shoduje.

Jmenují hlavně evropskou dluhovou krizi, růst cen surovin a energií či politickou nejistotu.

Co by však následovalo v případě návratu krize, si nikdo z nich odhadovat netroufá. Stejně jako to, jak dlouho by »druhé kolo« trvalo.

Jan Němec

Firmy by uvítaly, kdyby jim stát neházel klacky pod nohy a zajistil rovné podmínky podnikání.

Související