Česká ekonomika jako exportně orientovaná země je velmi citlivá na jakýkoliv výkyv kurzu koruny, a to hlavně vůči euru. Země Evropské unie jsou totiž naším největším obchodním partnerem, když do nich proudí zhruba tři čtvrtiny vývozu českých exportérů.

V tomto článku se detailně podíváme na to, jak vývoj evropské dluhové krize může ovlivnit kurz koruny v dalším období. Odhady analytiků na kurz koruny vůči euru v letních měsících se drží mezi 24 a 24,50 korun za euro.

ONLINE CHAT

Ptejte se v úterý na české exportéry Jiřího Grunda mladšího, šéfa exportní firmy a syna předsedy Asociace exportérů ČR.

Jak  v současnosti vnímají relativně silnou korunu čeští exportéři? Změnil se během krize jejich pohled na zavedení eura v Česku? Obávají se dopadů evropské dluhové krize na kurz koruny a českou ekonomiku?

Jiří Grund mladší začne odpovídat v úterý v 11:00 na serveru IHNED.cz. Dotazy můžete pokládat zde.

,,Na zvýšení sazeb ze strany ČNB spoléhat nelze, to by mělo přijít možná až ve 4. čtvrtletí tohoto roku. V letních měsících bude hrát hlavní roli především situace kolem zadlužených států. Do hry mohou vstoupit také repatriace zisků. Koruna by se měla v létě držet na relativně silných úrovních pod 24,50 CZK/EUR,“ hodnotí analytik Citfinu Tomáš Volf.

Prohloubení krize by ale mohlo s kurzem české měny pořádně hnout.

Koruna opět na předkrizových úrovních

Před světovou finanční a ekonomickou krizí jsme byli často zvyklí od tuzemských exportérů slýchávat, jak jim silná úroveň koruny hází klacky pod nohy, když je jejich zboží pro zahraniční odběratele drahé. Po zhruba třech letech máme úroveň kurzu koruny vůči euru na téměř stejných hodnotách, tedy něco málo nad 24 korunami za euro.

(kliknutím na graf získáte další data)

vyvoj koruny

A protesty exportérů nejsou zdaleka tolik slyšet, jak tomu bylo v minulosti.

Z grafu si také dále můžeme všimnout, že reakce kurzu koruny na dluhové zprávy nebývá dlouhodobá, ani nijak silná. ,,Vzhledem k tomu, že téma dluhové krize není nové, je obvykle reakce na nové nepříznivé informace pouze krátkodobá. Dluhovým problémům totiž nečelí pouze Evropa, Spojené státy či Japonsko na tom nejsou o moc lépe, spíše naopak,“ říká analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Je kurz pro exportéry důležitý?

Finanční krize způsobila krizi nedůvěry bank. Ty tak omezily půjčování jak mezi sebou, tak lidem i podnikům. To se samozřejmě se zpožděním přelilo do reálné ekonomiky, poptávka slábla, firmy krachovaly. Pokles poptávky způsobil v roce 2009 až pětinový propad pokles vývozu Česka.

vyvoj obchodu

Zlepšující se situace světové ekonomiky vyhnala export v tomto roce i v absolutních číslech na předkrizové úroveň.

Zajímavé je se podívat i na kurz koruny. V době největších propadů českého exportu byla koruna velmi slabá, vůči euru se pohybovala těsně pod hranicí 29 korun. Hlavním tahounem exportu v době volatilních podmínek zůstává hlavně poptávka.

Jak dál?

Jak tedy dluhová krize může ovlivnit kurz koruny a české exportéry? Na to se server IHNED.cz zeptal několika českých analytiků.

Ti se většinou shodují, že koruna je v očích investorů spatřována jako bezpečný přístav.

,,Proměnlivost kurzu koruny je proto relativně malá, pokud srovnáváme korunu například s polským zlotým nebo maďarským forintem,“ doplnil analytik Michal Brožka z Raiffeisenbanky.

I tak by jí ale prohloubení dluhových problémů evropských zemí pravděpodobně oslabilo. ,,Všechno co bude mít nálepku „Evropa“ půjde dolů. Koruna, zlotý nebo forint jsou mimo rozlišovací schopnost investorů. Proto se o nich hovoří jako o měnách středoevropského regionu. Jakákoli špatná zpráva pro Řecko je špatná zpráva pro korunu,“ doplnil Volf.

Přečtěte si souhrnně názory měnových odborníků na dopad vývoje dluhové krize v Evropě na kurz koruny:

Jaroslav BrychtaTomáš VlkJan VejmělekTomáš VolfMichal Brožka