Mezi odpůrci stávky se ujal se i protest, který organizátoři svolali na Facebooku. Stovky lidí tak v pražské zastávce Dejvická odmítly vystoupit ze soupravy posledního metra. Protestující se vybavili například sudem piva, po stanici kolovaly lahve alkoholu. Účastníci hráli na hudební nástroje, akce získala formu happeningu. Na vlakovou soupravu zavěsili mladí lidé transparent s nápisem "Odboráři všech zemí vyližte si prdel", připomínající slogan ze známého filmu Jana Hřebejka Pelíšky. Zhruba dvacítka mladých lidí se posléze rozhodla na místě přenocovat. Strážníci je v zastávce nechali.

 

Nohavicova píseň se vyskytuje v několika verzích na internetovém video serveru YouTube.com. Lidé si ji ve čtvrtek i v předchozích dnech posílali e-maily či ji sdíleli na sociálních sítích. Ostravský bard v ní mimo jiné symbolicky mluví za stávkující železničáře, když zpívá "Děkujem za pochopení, drazí občani, dneska běžte pěšky a nebuďte nasraní".

Poslechněte si Nohavicovu píseň

 

 

Mezi lidmi se ujal i vtip, pranýřující poměry na železnici. "Víte, proč stávka na železnici musí trvat alespoň 24 hodin? - Aby se to bezpečně poznalo od zpoždění".

Přímo ze stávkujících si utahují také obrázkové montáže. Populární jsou mezi lidmi už delší dobu parodie vytvářené z výjevů komiksu Čtyřlístek, které zveřejňuje server Strach.cz. Na jedné takové montáži je čtveřice hrdinů kresleného seriálu Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa znázorněna jako utajená odborářská buňka. Zrovna ve chvíli, kdy si promítají obrázek "hlavního stávkokaze" prezidenta Václava Klause, vtrhne do jejich skrýše muž se slovy "Tady jsou ti odboráři, na ně!".

Vtipy o Klausovi

 


Co se týče výroby vtipných obrázků, nezůstávají pozadu ani sami stávkující odboráři. Jejich terčem se stávají zejména vládní politici. Na jednom z těchto obrázků je politik řečnící u pultu. "Vy, prostí lidé, se konečně musíte naučit věřit nám, vládním expertům. Krize končí, DPH poroste, porostou mzdy i důchody, nafta bude. A v blízké budoucnosti na nás žádný, opakuji, žádný meteorit nespadne," říká obrázkový politik, jemuž nad hlavou visí obrovský kus kamene z vesmíru.

Terčem vtipu se stal i prezident Klaus, který kvůli stávce zrušil plánovanou oslavu svých sedmdesátých narozenin. Na sociálních sítích koluje fotomontáž, na níž hlava státu sedí sama u stolu, na němž je čokoládový narozeninový dort. Prezident si smutně podpírá hlavu a hořekuje nad stávkou.