Přípravu na tvrdé vyjednávání s vládou zahájí v pátek předáci největší odborové centrály - Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Chtějí se tak připravit na pondělní tripartitu, kde budou společně se členy kabinetu a zástupci zaměstnavatelů diskutovat o zdravotních a daňových reformách.

Nepřistoupí-li vláda Petra Nečase (ODS) na podmínky odborářů, hrozí, že nátlakové akce a protesty budou pokračovat.

Vedení ČMKOS zhodnotí i čtvrteční stávku dopravních odborů, mluvit by mohlo také o případných dalších nátlakových akcích. O razantnějších protestech než byla stávka ve čtvrtek se zmiňují předáci odborů už delší dobu.

Několikrát odboráři uvedli, že k dalším protestům přikročí, pokud by vláda nebrala jejich požadavky vážně. Odbory žádaly stažení a přepracování reforem.

Premiér Petr Nečas ve čtvrtek znovu zopakoval, že jeho vláda od svých reformních záměrů neustoupí, je však připravena dál jednat o změnách jejich parametrů.

ČSSD podpořila stávkující

"Nikdo nemůže spravedlivě požadovat: Stáhněte si své reformy a přepište si je podle sociální demokracie, v takovém případě jsme tady nemuseli mít volby," řekl ve čtvrtek ministr financí Miroslav Kalousek. Sociální demokraté odboráře v jejich protestu podpořili a někteří z nich se objevili na odborářských protestních akcích.

Odbory vládě nejvíce vytýkají to, že reformy mají vytáhnout jen další peníze z kapes občanů. Odmítají zvyšování věku pro odchod do důchodu a převádění části odvodů ze státního důchodového systému do vlastního spoření u fondů.

Odbory proti rušení benefitů

Ve zdravotnické reformě předáci kritizují zvyšování spoluúčasti pacientů a stanovení standardu a nadstandardu. Staví se i proti zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů, např. stravenek.

Premiér Nečas jim ustoupil tím, že první část reformní zdravotnické novely, kterou měli poslanci schvalovat tento týden, nechal přeložit až po zasedání tripartity. Připustil také, že pozdější odchod do důchodu by se nemusel týkat lidí, kteří vykonávají manuálně těžkou práci.

ČMKOS zastřešuje tři desítky odborových svazů. Nejsilnějším z nich je svaz KOVO. Jeho šéf Josef Středula ve čtvrtek popřel, že by centrála měla nějaký podrobný plán dalších nátlakových kroků na září či říjen. Rozhodovat se bude prý podle aktuální situace a podle výsledku pondělního jednání tripartity.

Podle šéfa Asociace odborových svazů (ASO) Bohumíra Dufka by jednání tripartity mělo být veřejné a měla by ho přenášet televize.

Další zákony zdravotnické reformy má vláda dostat na stůl ve středu. Poslanci by se jimi mohli začít zabývat o prázdninách, hlasovat by se o nich mohlo na podzim.