Vláda ve středu večer vrátila ministrovi zahraničí a předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi koncepci zahraniční politiky na další roky.

Výhrady k ní měl zejména ministr obrany Alexandr Vondra a premiér Petr Nečas (oba ODS). Předtím ji kritizoval i prezident Václav Klaus. Vadí jim, že Schwarzenbergův plán je příliš proevropský.

"Měli dojem, že tam věnujeme příliš malou pozornost NATO. To jsem jim ale vysvětlil tím, že to patří do bezpečnostní koncepce, kterou také připravuji," řekl ministr zahraničí Lidovým novinám, které o konfliktu v Nečasově vládě informovaly.

Před jednáním kabinetu koncept kritizoval i prezident Václav Klaus, který o svých výhradách dopisem informoval jak Schwarzenberga, tak Nečase.

Prezident Klaus si stěžoval na to, že je koncepce psaná v úřednickém duchu, nikoliv politickém a dá se z ní těžko vyčíst, jak konkrétně se budou vládní politici v Bruselu chovat.

Vadí mu také úplné ignorování posledního vývoje v eurozóně, který spěje ke státnímu bankrotu Řecka.

K prezidentovi se přidali i Vondra s Nečasem. "Vůbec se tam nezohledňuje aktuální krize eurozóny a výzvy a rozhodnutí, před které nás to staví. Není tam ani zmíněna potřeba dotáhnout do konce vyvázání z Evropské listiny základních práv a svobod, která je součástí Lisabonské smlouvy," sdělil deníku Vondra.

 

Schwarzenberg přiznává, že pokud jde o vztah Česka k EU, jeho představy se výrazně rozchází s Vondrou i Nečasem. Každá strana prý chce dělat jinou politiku.

 

"Jsem připraven koncepci doplnit argumenty, ale ani mě nenapadne měnit styl evropské politiky," řekl ministr zahraničí.

Související