Prezident republiky Václav Klaus v pátek od svých spolupracovníků převzal knihu Festschrift, kterou připravili k jeho 70. narozeninám. V knižní poctě Klausovi gratuluje řada domácích i zahraničních osobností.

Řada z přispěvatelů, mezi kterými byl například předseda vlády Petr Nečas, expremiér Miloš Zeman či někdejší ředitel televize Nova a europoslanec Vladimír Železný, přišli na páteční setkání s oslavencem do Míčovny Pražského hradu.

 

Klaus při té příležitosti poznamenal, že setkání je "malou narozeninovou oslavou". Kniha podle něj obsahuje i náročné vědecké texty. Mezi nejvýznamnějšími přispěvateli je například bývalý španělský premiér José María Aznar. "Už se těším, až o víkendu vezmu tužku a začnu si v ní podtrhávat," poznamenal Klaus na adresu nového přírůstku své knihovny.

 

Do oslavné knihy ale napsali i Klausovi přátelé, jako je například Miroslav Macek, pražský arcibiskup Dominik Duka nebo umělec Milan Knížák. V Míčovně se pak ukázali například šéfka politické strany Suverenita Jana Bobošíková a poradce ministra školství Ladislav Bátora, který je zároveň předsedou konzervativní euroskeptické Akce D.O.S.T.

 

 

Klaus bude kulaté narozeniny slavit v neděli 19. června, kdy uspořádá také speciální koncert z cyklu Jazz na Hradě nazvaný Gratulace Václavu Klausovi. Prezidentovi k narozeninám zahrají mimo jiné flétnista Jiří Stivín a klavírista Emil Viklický.

Oficiální oslavy, na které pozval osobnosti českého politického a společenského života a také diplomaty, prezident zrušil kvůli čtvrteční stávce. Odbory totiž hrozily, že zablokují cestu k Hradu, kde se měla oslava uskutečnit.

Klaus od počátku devadesátých let prakticky bez přestávky zastával vrcholné politické funkce včetně premiéra. Dvakrát byl těsně zvolen do prezidentského úřadu, nyní ho v roli hlavy státu čekají poslední dva roky. Ve veřejném životě ale chce zůstat i po konci svého prezidentského mandátu v roce 2013.