JAS-39 Gripen. Švédská stíhačka ve výzbroji české armády, ale také synonymum pro korupci. Česká vláda se bude pečlivě rozhodovat, jak naložit se čtrnácti nadzvukovými stroji, které si od švédské vlády pod stínem úplatkářské aféry pronajala do konce roku 2014.

Korupční skandál při jejich nákupu ze začátku tisiciletí vadí současnému premiéru a předsedovi ODS Petru Nečasovi. Ten oznámil, že dokud nedorazí do Prahy všechny informace o uplácení z doby kolem roku 2001, nemá prý společnost dodávající gripeny šanci. A Česko si pořídí stroje jiného výrobce.

Švédové ale dnes říkají: Šlo o jiný kontrakt, navíc vina ulpěla na našich britských partnerech, s nimiž už nemáme nic společného. A začínají s intenzivním lobbingem.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.