Pondělní jednání zástupců odborů, zaměstnavatelů a vlády o návrhu daňové reformy výsledek nepřineslo. Sociální partneři předali vládě svá stanoviska, po připomínkovém řízení bude tripartita o změnách v daních jednat znovu. ČTK to v průběhu jednání sdělil předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv.

Návrh daňové reformy z dílny ministerstva financí vytváří podmínky pro vznik Jednoho inkasního místa, ruší superhrubou mzdu a zhruba čtvrtinu daňových výjimek.

"Návrh zákona představuje třetí pilíř daňové reformy, tedy reformu přímých daní a odvodů. Jeho cílem je dosažení jednoduchého a přehledného systému, který by přispěl k dlouhodobé stabilitě bez nesystémových zásahů a ke snížení administrativních nákladů daňových poplatníků i státu," uvedl již dříve ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj navrhovaná úprava zejména zajistí integraci výběru daní z příjmů, pojistného na sociální zabezpečení a veřejného zdravotního pojistného v rámci Jednoho inkasního místa.

Ministerstvo chce v rámci reformy zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta

Ministerstvo financí plánuje rovněž v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 výjimek, přičemž tento krok by měl po uskutečnění všech změn do rozpočtu přinést celkem zhruba deset miliard korun.

Proti původnímu záměru se přitom ministr rozhodl zachovat u půjček na bydlení ve zmenšené míře možnost odpočtu úroků z daňového základu. Částku podle svého dřívějšího vyjádření navrhne snížit na maximálních 80.000 Kč ročně ze současných 300.000 korun, původně neměl být odpočet možný vůbec.

MF předpokládá, že změny budou mít účinnost od 1. ledna 2013.