Začátek léta, které startuje v úterý v 19:16 vstupem Slunce do znamení Raka, typicky letní počasí nepřinese. Meteorologové předpovídají, že bude až do 10. července pršet.

Ve středu odpoledne navíc Česko zasáhnou silné bouřky, mnohde doprovázené přívalovými dešti, kroupami a silným větrem kolem 70 kilometrů v hodině. V úhrnech může spadnout až 30 milimetrů srážek, voda může zatopit i některá níže položená místa. Bouřlivé počasí by se mělo uklidnit během noci na čtvrtek.

I pak bude červenec na tropické teploty chudý, zato vydatně zaprší.

Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Následujících 30 dní má být teplotně průměrných a srážkově nadprůměrných.

Do konce června s deštníky

Až do konce června bude převládat velká oblačnost, občas déšť nebo přeháňky a ojediněle i bouřky. Rtuť teploměru se i přes začátek letního období bude v následujících dnech pohybovat jen mezi 15 až 21 stupni Celsia, pouze uprostřed tohoto týdne a koncem měsíce se může vyšplhat až ke 26 stupňům. V noci se ochladí na deset, postupně na pouhých šest stupňů.

Ani první dny prázdnin nepřinesou slunečné počasí. "Měl by převládat proměnlivý charakter počasí s velkou oblačností a četnějšími srážkami. Ubývání oblačnosti na polojasno až skoro jasno očekáváme jen přechodné a krátkodobé," hlásí meteorologové na prvních deset červencových dní.

Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat kolem 25 stupňů, při vyjasnění se může oteplit na 28 stupňů. Po západu slunce však bude jen 15 až devět stupňů. Červenec je přitom v Česku nejteplejším měsícem roku.

Tropy až koncem července

Letní počasí by mělo nastat až mezi 10. a 20. červencem. "V této dekádě očekáváme typicky letní charakter počasí se střídáním oblačných a slunečných dní, ale slunečných bude přibývat," stojí v předpovědi ČHMÚ. Místy se vyskytnou přeháňky a bouřky, zejména odpolední a večerní bouřky z tepla. Odpoledne se mohou lidé těšit na 23 až 26 stupňů, postupně mohou teploměry atakovat třicítku. Nejnižší noční teploty mají být mezi 16 až deseti stupni.

Astronomické léto je období od letního slunovratu do podzimní rovnodennosti, což je na severní polokouli čas od 21. června do 23. září. Na jižní polokouli je naopak v tuto dobu astronomická zima.

Za severním polárním kruhem Slunce nyní vůbec nezapadá, a to ani o půlnoci. Půlnoční Slunce by bylo možné z Česka zahlédnout z výšky 280 kilometrů.

Klimatologické léto trvá od 1. června do 31. srpna. Vegetační léto je roční doba, kdy jsou průměrné denní teploty vyšší než 15 stupňů Celsia.

Související