Ani po devíti hodinách jednání vládních špiček není jasné, jestli se koalice rozpadne, nebo ne. Takzvaná K9 opět odsunula požadavek Věcí veřejných na silnější zastoupení ve vládě.

A i když se vládní vyjednavači během dlouhého jednání shodli na řadě programových bodů, přetrvávají i v této oblasti velké rozpory. Kvůli jednomu dokonce VV hrozí, že se spojí s opoziční ČSSD a s komunisty a společně prosadí zákon, který by zavedl majetková přiznání pro ty, jejichž majetek přesahuje 20 milionů.

"Shodli jsme se ale asi na 50 bodech. Například na zrušení akcií na doručitele. Navrhovali jsme ale, aby byla zavedena majetková přiznání pro osoby s majetkem nad dvacet milionů. ODS a TOP 09 jsou proti. Takže ta majetková přiznání půjdou asi prohlasovat s levici," oznámil po jednání předseda Věcí veřejných Radek John.
Jeho strana ale ani po středečním jednání nechce ustoupit od svých personálních požadavků. Chce čtyři místa ve vládě a odchod nestranického ministra dopravy Radka Šmerdy – kterého přitom na resort dosadily právě VV, jako náhradu za poslance Víta Bártu, který kvůli podezření z korupčního chování sám z vlády odešel.

„Pan Šmerda je úřednický ministr a jeho případné úspěchy jsou úspěchy úřednického ministra, nikoliv ministra VV. Neosvědčilo se nám to,“ řekl před jednáním K9 John. Uvnitř strany se už delší dobu hovoří o tom, že Šmerdovým nástupcem by se mohl stát poslanec Petr Skokan.

Týdny LRV odmítaly, nic jiného jim ale nezbývá

VV zatím mají ve vládě ministra školství Dobeše a ministra pro místní rozvoj Jankovského. Po avizované výměně na postu ministra dopravy, která bude už druhou za poslední tři měsíce, tak musí člen VV obsadit ještě jeden resort.

ODS a TOP 09 ale nechtějí véčkařům další ministerstva dát. "TOP 09 má 41 poslanců, Věci veřejné 21. TOP 09 má pak ve vládě 5 míst, to znamená, že pro Věci veřejné to vychází na 2,5 postu. A to dnes zhruba mají," řekl po jednání K9 poslanec TOP 09 Stanislav Polčák.

Jedinou pozicí, se kterou mohou VV počítat, je post vicepremiéra spojený s šéfováním Legislativní rady vlády. Tuto nabídku dostala nejmenší vládní strana už v dubnu, od té doby ji vytrvale odmítá s tím, že nejde o plnohodnotné ministerstvo. Podle kuloárních informací se ale VV už smiřují s tím, že jinou nabídku nedostanou. Do této funkce strana počítá s šéfkou poslaneckého klubu Karolínou Peake.

Vládní špičky ale celý spor raději odložili na další jednání K9, které má být v neděli.

Nečas: Doufám v konstruktivní jednání

Premiér Nečas před schůzkou řekl, že doufá v "konstruktivní jednání". Úterní jednání sněmovny, na němž vládní strany prosadily řadu svých návrhů včetně první části zdravotní reformy, podle premiéra ukázalo, že koalice umí spolupracovat.

Ani úterní schůze dolní komory ale nebyla z hlediska koaliční spolupráce bez poskvrny, VV si hlasitě stěžovaly na to, že ODS a TOP 09 ignorovaly jejich požadavky k nové úpravě regulace hazardu, a návrh připravený v rozpočtovém výboru odmítly. Spolu s poslanci ODS a TOP 09 pro něj hlasovali i levicoví zákonodárci.

Poslanec VV a neformální lídr strany Vít Bárta před K9 řekl, že VV chtějí probrat právě i úterní "koaliční nevěru" při hlasování o hazardu. Prioritou VV při jednáních o dodatku podle něj je nesnižovat daně bohatým, zajištění dostatku peněz na dopravní infrastrukturu a jednoznačná logika v dalším jednání o zdravotní reformě.

Související