Solárníci mobilizují

- Ministerstvo financí zatím registruje 12 mezinárodních sporů a 68 vnitrostátních.
- Jde v nich o 40 (odhad České fotovoltaické asociace) až 50 miliard (odhad Radka Šnábla) korun.
- Mezinárodní spory budou řešeny v rámci arbitráží, vnitrostátní rozhodnou české soudy.
- Mezinárodní budou rozděleny podle jurisdikcí nejspíše mezi tři advokátní kanceláře. Jejich práci má koordinovat tým 4 až 6 lidí (složený nejen z právníků, ale i z forenzního auditora).
- U vnitrostátních sporů se zatím neví, jestli bude věc řešit také vybraná právní kancelář,
či Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Právníci si v době, kdy trh trpí nedostatkem zakázek, mohou v solárních arbitrážích vydělat stovky milionů korun.

Bude to tuhý boj. Na jedné straně žalující solární investoři, kteří vložili své peníze do fotovoltaických elektráren. Na druhé český stát, který se loňské »zhoubné bujení« zelené energetiky rozhodl zbrzdit mimo jiné retroaktivní tříletou srážkovou daní ve výši 26 procent z takto vyrobeného a prodaného proudu.

Odhadnout vítěze připravovaných arbitráží zatím nelze.

Jestliže ale má někdo jistotu tučných výdělků, tak jsou to především advokáti, kteří se ve věci angažují či budou angažovat. A to na obou stranách tohoto sporu.

Již teď lze odhadnout, že odměny pro ně budou v řádu stamilionů korun. A to v době, kdy trh trpí nedostatkem zakázek a řada kanceláří řeší existenční problémy.

Soutěž by nás zdržela

Teď jde o to, kdo bude zastupovat stát. Ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem si prosadilo, že kvůli hrozícím škodám v řádu desítek miliard korun a údajné okamžité potřebě řešit tento problém může sestavit expertní tým právníků bez tendru.

Výjimka ze zákona o zadávání veřejných zakázek byla poskytnuta kvůli »ohrožení základních zájmů státu«.

Hlavní otázkou je, podle jakých kritérií se právníci budou vybírat.

»Chceme spolupracovat s těmi kancelářemi, které již Česká republika na mezinárodní právní spory v minulosti úspěšně využila a které mají zkušenosti s příslušnou jurisdikcí,« uvedl pro týdeník Ekonom poradce ministerstva financí Radek Šnábl, který expertní tým sestavuje.

Další podmínkou je, že kanceláře budou respektovat hodinové sazby, které byly vysoutěženy při dřívějších arbitrážích.

»Není čas vybírat ty právníky jinak než takto. Kdyby byl vypsán tendr, lze navíc předpokládat, že druhá strana by se snažila výběr blokovat obstrukcemi,« domnívá se Šnábl a odmítá kritiku, že výběr právníků mohl začít daleko dříve.

Podle něho to nešlo už jen proto, že každý spor bude probíhat dle jiné jurisdikce a také v závislosti na příslušné smlouvě o ochraně investic. Právníci se tedy budou vybírat ad hoc podle toho, kteří jsou v dané oblasti nejlepší.

Údajnou časovou tíseň ale řada advokátů zásadně odmítá.

»Podle mého názoru je dostatek času až do konce tohoto roku. Každá arbitráž započíná oznámením o sporu. Potom běží půlroční lhůta, kdy se prakticky nic neděje. Až poté následuje žaloba a sestavování arbitrážního tribunálu,« vidí časový prostor advokát Radek Pokorný z kanceláře Pokorný/Wagner & spol. Kalouskovo ministerstvo podezírá z čistě účelového jednání.

»Já ten přístup státu považuji za naprosto nehorázný. Naštvaný je celý trh. Kdyby byl tendr, určitě bychom se ho zúčastnili,« připojuje se ke kritikům advokát Jan Šťovíček z kanceláře KŠD Šťovíček.

Chceme Horákovou z WGM

Cesta k výběru kanceláří bez tendru je ale volná. Komu bude práce nabídnuta, se zatím jen spekuluje.

Šnábl předpokládá, že vybrány budou nejspíše tři právní kanceláře, přičemž ale zdůrazňuje, že mu jde hlavně o jména konkrétních expertů, nikoli o kanceláře samotné. V týmu, který by měl být sestaven zhruba do šesti týdnů, mají prý výrazně převažovat zahraniční právníci.

Ještě předtím, než vláda celý proces posvětila, se v kuloárech začalo hovořit o tom, že ve Šnáblově týmu bude stoprocentně kancelář Weil, Gotshal & Manges, jejímž pražským řídícím partnerem je vlivný advokát Karel Muzikář. Týdeník Ekonom tuto informaci získal hned ze tří zdrojů.

I sám Muzikář, jenž je poradcem premiéra Nečase a také prezidenta Klause, doufá v to, že zakázku získají.

»Určitě by mě ta arbitráž hodně zajímala,« je natěšen na práci a připomíná svoji zásadu, že nikdy nejde ve sporu proti státu, od něhož v minulosti získal už celou řadu zakázek.

»To jsem řekl i premiérovi Nečasovi,« dodává a chlubí se arbitrážními úspěchy (státu prý zachránil již 30 miliard korun, viz portrét v Ekonomu č. 15/2011).

Ani šéf poradenského týmu Šnábl nevylučuje, že se WGM na seznamu »vyvolených« objeví. Primárně mu ale prý jde o získání advokátky Karolíny Horákové, partnerky WGM.

»Na rovinu říkám, že jestli v týmu pro solární arbitráže náhodou bude nějaký Čech, tak pouze Karolína Horáková,« prohlašuje pro týdeník Ekonom Šnábl a připomíná její úspěchy v arbitrážích ohledně Union banky či firmy LET Kunovice.

Ať už výběr advokátů dopadne jakkoli, jisté je, že většina právníků zůstane hodně rozzlobena. Nejde o malé peníze.

Náklady na vedení zatím dvanácti iniciovaných mezinárodních sporů odhaduje Radek Šnábl na sto milionů korun. Vzhledem k tomu, kolik stály jiné arbitráže, nelze věřit, že by to byla konečná částka.

Jiří Pšenička

Související