Bouře provázená silným větrem komplikovala v noci na čtvrtek na střední a severní Moravě dopravu na silnicích i na železnici.

V Olomouckém kraji hasiči od středečního večera zaznamenali celkem 34 výjezdů, sdělil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

V Moravskoslezském kraji se problémy dotkly především železniční dopravy. Nyní je uzavřena jedna trať na Bruntálsku. Na ostatních tratích byl podle webových stránek Českých drah provoz obnoven.

Vlaky stále nejezdí mezi Valšovem a Rýmařovem, kde jsou spadlé stromy. V úseku je zavedena náhradní autobusová doprava. Soupravy by na trati měly začít jezdit opět během čtvrtečního dopoledne.

V noci dočasně kvůli následkům větrné smršti nejezdily vlaky i na jiných tratích, především na střední a severní Moravě. Přerušena byla doprava z Valšova do Bruntálu, z Krnova do Moravského Berouna a omezen byl i úsek Bruntál - Krnov.

Smršť pokácela stromy

Větrná smršť, která se přehnala nad střední a severní Moravou za sebou zanechala několik komunikací zatarasených spadlými stromy.

Napilno měli hasiči v Olomouckém kraji. "Operační středisko Hasičského záchranného sboru přijalo desítky žádostí o pomoc s likvidací následků silného větru s vydatným deštěm, který se zhruba od 22:00 až do 2:00 přehnal přes území Olomouckého kraje," uvedl mluvčí Hošák.

Zablokovaná auta

Nejhorší byla situace na Šumpersku, Litovelsku a Uničovsku, kde v okolí Valšovského Dolu vítr shodil na komunikace více než dvacet stromů, mezi nimiž zůstala zablokovaná auta. Podle Hošáka jeden ze stromů spadl na projíždějící kamión, řidič naštěstí vyvázl bez zranění.

"Během těchto zásahů musely jednotky vyjíždět také k požáru střechy rodinného domku po úderu blesku a ke dvěma dopravním nehodám vozidel po kolizích na mokré vozovce," sdělil mluvčí.

Z říčky řeka, domy bez proudu

Už ve středu večer bouře zasáhla území Čech a zastavila vlaky u Bohušovic nad Ohří na Litoměřicku, některé nabraly i více než hodinová zpoždění.

Karlovarský kraj byl až do čtvrtečního rána na mnoha místech bez proudu, v některých krajích hasiči vyjížděli k vyplaveným sklepům a bytům.

V Pelešanech na Turnovsku déšť rozvodnil říčku Libuňku, která dosáhla třetího stupně povodňové aktivity.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu její hladina od večera stoupla ze 47 centimetrů na 2,5 metru a hodinu po půlnoci dosáhla třetího stupně povodňové aktivity

Související