Čeští odboráři se pustili do dalšího boje s kabinetem premiéra Petra Nečase. Na čtvrtečním jednání Koalice dopravních odborových svazů se shodli na vyhlášení generální stávky v případě, že vláda od reforem neustoupí. Už ve středu chystanou stávku ohlásila Českomoravská konfederace odborových svazů. (ČMKOS).

"Jsme připraveni vyhlásit i generální stávku, pokud vláda nepřestane s prosazováním takzvaných reforem,“ řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Situace je tedy taková, že pokud se ČMKOS a další odborové centrály rozhodnou jít do generální stávky, budou mít plnou podporu i dopravních odborů.

"Taková akce však musí být výsledkem dohody většího množství centrál, takže spekulovat teď o termínu nebo něčem podobném nemá význam,“ dodává Pomajbík. Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil již ve středu naznačil, že generální stávka by mohla přijít na podzim.

"Myslím, že stávka a podpůrné akce k ní ukázaly možnost a schopnost spolupráce ČMKOS a ASO i odborových svazů. Ve čtvrtek 23.6. Koalice dopravních odborových svazů vyjádřila svou připravenost, spolu s ostatními odborovými svazy, stávku realizovat, pokud vláda nebude adekvátně odpovídat na naše argumenty." řekl v on-line rozhovoru Pejša.

 

 

Dopravní odbory v prohlášení kritizují vládu i za to, že nedělá nic proti daňovým únikům a korupci a místo toho přenáší na občany ekonomické náklady reforem. Pod prohlášení se podepsali zástupci silniční, železniční i městské hromadné dopravy.

Související