Mandátový a imunitní výbor Senátu bude jednat o vydání osmapadesátiletého senátora Jiřího Lajtocha policejnímu stíhání. Sociální demokrat se údajně provinil, když jako primátor Přerova při opravě domova důchodců a zimního stadionu přečerpal dvacetiprocentní rozpočtovou rezervu určenou na vícepráce.

 "Výbor bude o žádosti protikorupční policie jednat za 14 dní, definitivně rozhodne plénum Senátu zřejmě 20. července," uvedla mluvčí Senátu Pavlína Heřmánková. Pokud se jeho straničtí kolegové rozhodnou Lajtocha stíhání nevydat, o imunitu nepřijde. ČSSD má v Senátu většinu.

"Podle předběžných informací o své vydání Senát požádá sám senátor Lajtoch, protože věří, že se ničím neprovinil," dodala Heřmánková.

Asistent senátora Václav Zatloukal však slova tiskové tajemnice mírní. "O případném souhlasu s vydáním Senátem bude Jiří Lajtoch informovat až po seznámení se s materiálem policie," tvrdí. Vyšetřování je podle Zatloukala údajně prováděno na základě udání.

Protikorupční policie si letos v březnu vyžádala od přerovské radnice větší množství materiálů včetně kopií majetkových přiznání radních za současné i minulé období. Detektivové se zajímali také o seznam sponzorských darů a veřejné zakázky na stavební práce za posledních pět let. Chtěli také předložit kompletní zápis a usnesení některých schůzí rady města, jednání investiční komise a zastupitelstva města.

Policisté byli na magistrátu už loni

Kriminalisté navštívili přerovský magistrát už loni v listopadu. Odvezli si tehdy materiály, které se týkaly stavby domova pro seniory. Domov byl otevřen v září 2008 a vznikl přestavbou základní školy v ulici Optiky. Jeho cena se proti plánu zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Podle magistrátu ale byla zakázka na jeho vybudování kontrolována.

Předloni ji podle tajemníka radnice Jiřího Bakalíka prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad, který žádné pochybení nenašel. V minulosti okolnosti stavby prošetřoval i antimonopolní úřad. Právě ten Přerovu udělil pokutu 90 tisíc korun kvůli výběru dodavatele na rekonstrukci zimního stadionu. Město se odvolalo.

Osmapadesátiletý Lajtoch je senátorem od roku 2007, o rok dříve se stal přerovským primátorem.

Poslanecká sněmovna a Senát dosud zbavily imunity 19 poslanců a senátorů. Naopak ve 14 případech je odmítly imunity zbavit, tudíž neumožnily jejich stíhání, které tak bylo navždy zastaveno.

Související