Pro miliardáře Tomáše Chrenka začali pracovat dva zajímaví lidé. Poté, co se na veřejnost dostalo, že u jednoho z nejbohatších českých podnikatelů našel uplatnění bývalý ředitel protikorupční policie Libor Vrba, zároveň vyšlo najevo i to, že Chrenek využívá také služeb exministra obrany Martina Bartáka. 

Na společné straně hřiště se tak sešly postavy, které původně stály proti sobě.

Vrba totiž u policie vedl úřad, který vyšetřuje předražené armádní zakázky. A Barták je kvůli jednomu z tendrů podezřelý z korupce. Údajně žádal o úplatek v souvislosti s nákupem vojenských automobilů Tatra.

Zprávu přineslo páteční vydání Lidových novin, kterým informaci potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje.

Vrba ani Barták nechtěli své nynější působení komentovat. Podle LN oba muži disponují množstvím citlivých informací ze svých předešlých zaměstnání a mají i řadu důležitých kontaktů.

Dejte miliony, a zakázka je vaše

Bartákovu kauzu rozpoutal někdejší americký velvyslanec v ČR William Cabaniss, který jako zástupce automobilky Tatra přišel s tvrzením, že v roce 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou.

Deník Mladá fronta Dnes v minulosti uvedl, že jsou v případu celkem tři podezřelí - vedle Bartáka i zbrojaři Petr Ptáček a Michal Smrž. Všichni obvinění popírají.

 

Barták po odchodu z ministerstva obrany nastoupil na místo náměstka ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Od podzimu loňského roku měl neplacené volno v souvislosti s vyšetřováním korupce při zadávání armádních zakázek. Na konci letošního března požádal ministra o uvolnění z funkce. "Já jsem se pro to rozhodl po zralé úvaze z ekonomických a sociálních důvodů," uvedl tehdy Barták.

Vrba odešel po tvrdé kritice

Vrba, který pro Chrenka pracuje ve zdravotnickém řetězci Agel, působil u protikorupční policie dva roky, do civilu odešel na konci února po tvrdé kritice ze strany policejního prezidenta Petra Lessyho.

Práci Vrbova útvaru předtím kritizoval i dnes už bývalý ministr vnitra Radek John (VV). Prý Vrbovi vyčítal, že za celou dobu nedokázal chytit "velkou rybu". Vrbovi uškodilo i to, že se po vypuknutí kauzy Drobil podle médií setkal s premiérem Petrem Nečasem.

 

Chrenek vedle zdravotnického holdingu Agel ovládá například Třinecké železárny nebo TV Barrandov, a to prostřednictvím společnosti Moravia Steel.

Související