Detektivové protikorupční policie v pátek doručili do poslanecké sněmovny žádost o vydání dvou poslanců Věcí veřejných. Trestně stíhat chtějí exministra dopravy a neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bártu a také bývalého místopředsedu strany Jaroslava Škárku.

„Můžu potvrdit, že jsme požádali o zbavení imunity poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky pro podezření ze spáchání zločinu podplácení a přečinu přijetí úplatku,“ řekla serveru IHNED.cz policejní mluvčí Pavla Kopecká.

"Oznámení jsem obdržela po druhé hodině odpoledne," potvrdila i šéfka Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Dodala, že ona sama bude hlasovat pro vydání obou poslanců k trestnímu stíhání.

Bártu chtějí policisté stíhat proto, že poslancům vlastní strany Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí rozdával obálky s vysokými částkami peněz a podle detektivů nešlo o půjčky, jak Bárta tvrdil, ale o úplatky za loajalitu. Poslanci měli mlčet o vnitrostranických praktikách.

O Škárku se kriminalisté zajímají proto, že peníze od Bárty neodmítal a opakovaně je vzal. Letos počátkem dubna tvrdil, že od loňského září pobíral měsíčně 55 tisíc korun za loajalitu a dostal prý také 170 tisíc korun přímo od Bárty.

Prý se domníval, že jde o sumu, která mu má kompenzovat náklady spojené s funkcí místopředsedy VV. "Vše mohu účetně doložit," hájí se. A v České televizi doplnil, že zřejmě sám požádá poslance o vydání k policejnímu vyšetřování.

Naproti tomu Kristýna Kočí peníze od Bárty sice přijala, ale tvrdí, že si je nenechala. "Chtěl si koupit mou loajalitu. 29. března mi v restauraci před jednáním koalice předal obálku s půl milionem," řekla Kočí s tím, že pět set tisíc korun uložila u notáře a sepsala o tom záznam.

Teď jsou na tahu poslanci

Případem se teď bude zabývat mandátový a imunitní výbor sněmovny. Jeho předseda Jeroným Tejc z opoziční ČSSD už dříve uvedl, že výbor by se mohl sejít už v úterý. Anebo ve čtvrtek. Podle toho, jak budou mít jeho členové čas.

"Pokusím se svolat jednání na úterý dopoledne v příštím týdnu tak, abychom s kolegy poslanci dokázali zvolit správný postup s ohledem na to, že začínají parlamentní prázdniny," řekl Tejc s tím, že výbor požádá o spis.

"Na druhou stranu není povinností policie, aby nám jej předložila. Můžeme vycházet pouze ze žádosti o vydání, která ale, doufám, bude mít lepší kvalitu, než v případě poslance Stanislava Humla,“ dodal Tejc.

Někdejší ministr dopravy je poslancem a jeho vydání musí při veřejném hlasování schválit kolegové ze sněmovny.

Doporučující stanovisko by jim výbor vydal na některém z dalších zasedání.

Zatím není zřejmé, kdy by o vydání sněmovna jako celek rozhodovala. Mohlo by to být podle Tejce možná na schůzi, která se plánuje na 12. a 13. července, nebo na další řádné schůzi.

Tejc: Červencový termín je šibeniční

Červencový termín Tejc označil za "šibeniční". Další schůze by se mohla uskutečnit koncem srpna. Podle harmonogramu je jisté zasedání poslanců v září.

Pokud by sněmovna poslance nevydala, je to pro daný skutek vyloučeno navždy. Stíhán nemůže být ani po skončení mandátu.

Zda Bártu stíhat, rozhodovali detektivové a žalobci na čtvrteční společné schůzce. Trvala několik hodin.

Výsledek byl však jednoznačný. "Obsah spisu je příliš vážný na to, abychom s žádostí čekali," řekl vysoce postavený policejní zdroj.

Škárka a Kočí, kteří exministra dopravy obvinili z korupce, byli na jaře ze strany vyloučeni.

Časová osa: Jak se vyšetřují Bártovy obálky