Britský mladík, zadržený počátkem týdne kvůli údajným útokům na různé webové stránky, je podle jeho právníka autista a měl by být propuštěn na kauci.

U devatenáctiletého Ryana Clearyho byla po zatčení diagnostikována lehčí forma autismu, přezdívaná jako Aspergerův syndrom, a agorafobie, tedy chorobný strach z veřejných prostranství.

Cleary byl zatím obviněn z hackerského útoku proti organizacím v Británii, jako jsou webové stránky hudebního průmyslu nebo nedávné útoky na stránky britské agentury pro boj s organizovaným zločinem (SOCA), což je britská obdoba amerického FBI.

Tento týden ale bylo Clearymu sděleno, že může být obviněn ještě z dalších činů. Jeho útoky se totiž časově shodují s akcemi pirátské skupiny Anonymous a menší skupiny Lulz Security; obě útočí na webové sítě v USA.

Lulz Security, která se označuje za šestičlennou hackerskou skupinu, popírá, že by Cleary byl někdy jejím členem. Sama se minulý týden přihlásila k počítačovým útokům na americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA), americkou vládu, FBI, televizní stanice PBS a Fox, společnost Sony a pornografické servery. Mezi další údajné terče skupiny patřil i americký Senát.

Autista před lety útočil na NASA

Cleary nebyl propuštěn na kauci a zůstane za mřížemi až do pondělka, kdy o dalším postupu rozhodne soudce. Podle listu The Guardian do Británie odletěli činitelé FBI, kteří v rámci vyšetřování vyslechnou i Clearyho.

U Clearyho je diagnóza podobná jako u jiného britského hackera Garyho McKinnona, který se přiznal, že se v letech 2001 a 2002 naboural do databáze serverů americké armády a úřadu NASA. Snahu vydat ho do USA roky maří pochyby o jeho duševním zdraví; v roce 2008 byla u něj diagnostikována také lehčí forma autismu. Tím, jak se případ protahuje, získává si McKinnon sympatie veřejnosti. V USA mu hrozí desítky let vězení.