Lídři vládních stran se pokusí ukončit spory v koalici, respektive uzavřít jednání o koaličním dodatku. Mají diskutovat o požadavcích Věcí veřejných na vyšší daně pro právnické osoby i hazard. V Kramářově vile po půl sedmé hodině večer chyběl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Ostatní špičky ODS, TOP 09 a VV ale dorazily.

VV dávaly už dříve najevo, že pokud dohodu s koaličními partnery nenajdou do konce měsíce, na vládním projektu už nebudou spolupracovat. Zdá se, že dodatek se nepodaří dojednat ani v neděli.

Podle předsedkyně klubu VV Karolíny Peake se ale v neděli na K9 o obsazení vlády hovořit nebude. "Jdeme jednat o programových věcech, o obsahu koaliční smlouvy, nikoliv o personáliích. V neděli budeme mít asi hodně práce s těmi obsahovými záležitostmi," řekla Peake. Véčkařům se nelíbí ani plány na úspory ve školství, které řídí jejich ministr Josef Dobeš. Peake doplnila, že na jednání o personáliích je ještě čas.

Nervózní vyjednavači véčkařů

Věci veřejné budou na nedělním večerním jednání koaličních špiček trvat na prioritách, které oznámily po středečním nočním jednání. Jde o zdanění hazardu, zvýšení daně z příjmu právnických osob a personální změny ve vládě. Po téměř pětihodinovém jednání klubu to novinářům řekl předseda strany Radek John.

Místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová doplnila, že poslanci na klubu jednali o jednotlivých stranických prioritách. Vyjednávací tým, který jde a koaliční schůzku, chtěl mít prý jistotu, že má podporu všech členů VV, řekla Klasnová. "Je pro nás důležitá daňová reforma tak, aby nepoklesly příjmy státu. Navíc máme nové informace o výhledu na příští rok, jsme z nich velmi nervózní, a o tom bylo v podstatě celé to jednání," řekl John.

Kdo do vlády za VV?

Někteří z politiků zbylých koaličních stran byli ale tento týden skeptičtí k možnosti, že se jednání o víkendu podaří uzavřít. Věci veřejné nejsou spokojené s tím, že vládu opustili ministři dopravy a vnitra Vít Bárta a Radek John.

 

 

Véčkaři požadují více křesel v Nečasově kabinetu. Do vlády má nakročeno např. šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake, která by mohla vést legislativní radu vlády. O šéfování ministerstva dopravy se zajímají véčkaři Petr Skokan a Lukáš Hampl.

Už ve středu takzvaná K9 diskutovala zhruba devět hodin a strany se shodly na naprosté většině programových otázek dodatku k současné koaliční smlouvě.