Na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje přijede na moravský Velehrad s velkou pravděpodobností i papež Benedikt XVI. Pozván bude také ekumenický patriarcha Bartoloměj I., duchovní vůdce všech pravoslavných. Novinářům to v pondělí řekl pražský arcibiskup Dominik Duka.

Oslavy se uskuteční v roce 2013 a doprovodí je celá řada akcí. Chystají se již nyní.

"Pokládám to za velmi pravděpodobné, řekl bych z 90 procent," dodal Duka k možnému příjezdu papeže. Nebyla by to podle něj Benediktova návštěva České republiky, ale návštěva mezinárodní oslavy Cyrila a Metoděje, od jejichž příchodu uplyne 1150 let.

K oslavám se uskuteční podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera například výstavy a odborné konference. Výstavy se budou týkat pohledu na českou státnost od doby věrozvěstů či odkazu Cyrila a Metoděje ve výtvarném umění. Budou vystaveny i předměty období, v němž žili. Konference má mapovat historickou a archeologickou oblast, další připomene duchovní odkaz.

K přípravám oslav vznikla komise sdružující zástupce různých organizací, aby jednotlivé akce koordinovala. "Ukazuje se, že je nutné se domluvit, aby například konference byly dvě, a nebylo jich pět," podotkl Graubner.

Komise utvořila tři pracovní skupiny: pro výstavy, pro konference a pro diplomatické kontakty. Výsledky jejich práce by měla posoudit v listopadu. Podle Duky jde o výročí, které osloví každého obyvatele v náboženských, politických a společenských rozměrech.

Související