Členové výboru podle svého předsedy Jeronýma Tejce (ČSSD) v úterý teprve požádají o policejní spis a určí termín, na který si oba poslance pozvou. Své stanovisko ke kauze by tak mohl výbor stihnout dát k projednání červencové sněmovní schůzi.

Poslanec Jaroslav Škárka tvrdí, že problém se svým vydáním policii nemá. "Pokud to neudělá mandátový a imunitní výbor, sám o své vydání sněmovnu požádám," řekl serveru IHNED.cz.

Policie chce Bártu stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit své tehdejší spolustraníky a poslance Jaroslava Škárku a  Kristýnu Kočí. Škárku chtějí policisté stíhat zřejmě v souvislosti s tím, že si údajný úplatek na rozdíl od Kočí nechal. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky.

Rozhodne mimořádné jednání sněmovny?

Kdy bude o případném vydání Bárty a Škárky rozhodovat sněmovna, by měla podle Tejce rozhodnout předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS). Jde o to, že v červenci bude mimořádná schůze. Existuje prý problém výkladu, zda je možné na takovém zasedání, které má pevně stanovený program, o vydání jednat.

Zákon ale také zároveň říká, že sněmovna má rozhodnout o žádosti policie na nejbližší schůzi. Následující zasedání poslanců se má konat koncem srpna.

 

 

Policisté podali žádost o vydání dvou poslanců pro podezření ze zločinu podplácení a z přečinu přijetí úplatku. Škárka počátkem dubna řekl, že od září pobíral měsíčně 55 tisíc korun za loajalitu a dostal prý také 170 tisíc přímo od Bárty. Kočí tvrdila, že od Bárty dostala půl milionu korun.

Škárka a Kočí byli později ze strany vyloučeni, svého poslaneckého mandátu se nevzdali.

Bárta trvá na své nevině a je přesvědčen o tom, že se to prokáže i při vyšetřování. Škárka zase tvrdí, že si peníze nechat nechtěl. Pokud sněmovna jejich vydání neodsouhlasí, policie je stíhat nebude.