Německé úřady musely zavřít základní školu ve městě Altenbeken v Severním Porýní-Vestfálsku na západě země poté, co v ní tři chlapci onemocněli střevní chorobou vyvolávanou bakterií E. coli.  Zdravotní orgány se domnívají, že za infekcí stojí nedodržování doporučovaných hygienických pravidel, a to buď u žáků, nebo ve školní jídelně.

Škola zůstane v každém případě zavřená nejméně týden, což je inkubační doba, během které se bakterie může projevit u dalších nakažených.

"Je docela možné, že se děti nakazily z infikovaného jídla," řekl podle agentury Reuters šéf regionálního zdravotního orgánu Georg Alles. Podezření z nákazy je také u čtyř zaměstnanců jídelny; vzorky od nich testuje laboratoř. 

Berlínský Institut Roberta Kocha zároveň v úterý oznámil další německou oběť nákazy EHEC. Ve spolkové republice tak bakterie zabila už 47 lidí, s dříve potvrzenou obětí ve Švédsku je to celkem 48. Smrtící střevní bakterií se jen v Německu infikovalo 3901 lidí. Z toho 838 pacientů má nebezpečnou variantu HUS způsobující selhání ledvin.

Počet nových případů nákazy sice postupně klesá, ústav pro vyhodnocování rizik však nadále varuje před konzumací syrových klíčků a výhonků, které byly potvrzeny jako zdroj nákazy.

Mluvčí BfR Jürgen Thier-Kundke potvrdil, že nedávno zjištěnou střevní nákazu v oblasti Bordeaux na jihozápadě Francie způsobuje bakterie nebezpečně zmutovaného kmene O104, stejně jako v Německu. Onemocnělo tu deset osob.

Zatím nic neukazuje na to, že by tam nákaza přišla z Německa. Francouzské úřady podezírají semena dovezená k naklíčení z Velké Británie. Britské zdravotnické orgány už podezření prověřují, výsledek zatím neoznámily.

První případ nákazy EHEC, který nemá žádnou přímou souvislost s Německem, hlásí Švédsko. Oznámil to švédský ústav pro kontrolu nakažlivých chorob s tím, že zatím zůstává nejasné, kde se mohl pacient nakazit.

Švédsko zatím registrovalo 53 případů nákazy bakterií EHEC, z toho 18 v obzvlášť nebezpečné variantě HUS, která způsobuje selhání ledvin. Všechny tyto případy ale měly nějakou souvislost s Německem, takže odtud se předpokládala i nákaza.

Související