Za účast na miliardovém podvodu dostali bývalí vrcholní představitelé vytunelované společnosti H-System podmínečné tresty. Jaroslavu Vítkovi a Jaroslavu Eliášovi ve středu Vrchní soud v Praze uložil tříletý trest se zkušebním odkladem na pět let, Ladislavu Tůmovi dva a půl roku s odkladem na čtyři roky.

V odvolacím jednání tak změnil výši trestu, který mužům loni v prosinci vyměřil pražský městský soud. Vítek a Eliáš měli jít původně nepodmíněně každý na devět let a Tůma na osm let do vězení.  Předseda senátu zdůrazil, že soudní líčení trvala deset let a nepodmíněné tresty by neumožnily obžalovaným platit náhradu škody.

Verdikt v kauze, při které přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun, je pravomocný. Možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Všichni muži od počátku vinu popírají.

Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Petrem Smetkou, který pak dostal pravomocně 12 let vězení. Soudy jej označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení.

"Byla uznána vina všech tří obžalovaných za zločin podvodu. Tomu se obhajoba celou dobu bránila," řekl k verdiktu státní zástupce Boris Havel. Důležité podle něho je i to, že obžalovaní dostali zákaz podnikání ve stavebnictví a povinnost nahradit škodu. Havel je nadále přesvědčen, že všichni tři představitelé společnosti museli o podvodech vědět.

Nezaplatili ani korunu

Zmocněnkyně části poškozených Hana Marvanová zdůraznila, že na náhradě škody dosud nikdo, včetně Smetky, nezaplatil ani korunu. Smetka a další lidé se podle ní naopak snaží nezákonně vyvádět zajištěný majetek.

Prvoinstanční senát trojici mužů v minulosti již třikrát uložil nepodmíněné tresty, odvolací soud však první dvě rozhodnutí zrušil.

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.


Část odůvodnění rozhodnutí se nesla v kritice na adresu prvoinstančního soudu. Podle předsedy senátu Pavla Zelenky se zaviněním Městského soudu v Praze řízení prodloužilo o pět až šest let. "Přípravné řízení, to znamená vyšetřování, trvalo dva roky. Jestliže byla podána obžaloba v roce 2001 a teď máme červen 2011, tak je pravda, že řízení před soudem trvalo deset let," řekl k tomu Havel.

Chybně podle něj prvoinstanční senát postupoval při ukládání trestů, když nezohlednil snížení horní hranice trestní sazby podle nového trestního zákoníku. Nepodmíněné tresty, které loni v prosinci vyměřil městský soud, by také podle Zelenky prakticky vyloučily zapojení obžalovaných do náhrady škody klientům H-Systemu. Soud prý nevzal v potaz ani to, že od spáchání trestného činu uplynulo již 17 až 14 let.

Obžalovaní trvají na své nevině

Vrchní soud navíc zdůraznil, že v podvodném systému byla celá řada dalších lidí, kteří byli aktivnější než trojice obžalovaných a stíháni nebyli.

Obhájci Vítka, Tůmy a Eliáše v pondělí uvedli, že jejich klienti nesouhlasí s tím, že by se v kauze provinili a dopustili se podvodu. Podle Eliášova advokáta například nebylo prokázáno, že by jeho klient věděl, že šlo o podvod, nebo že by se na něm chtěl podílet. Advokát Tůmy zase řekl, že jeho klient vnímá své stíhání jako nespravedlivé a chce, aby jej soud osvobodil. Podotkl, že Tůma nebyl součástí výkonného managementu a nepatřil mezi nejbližší Smetkovy spolupracovníky.