Grémium strany vyzvalo poslance Miroslava Svobodu, aby se vzdal všech svých stranických funkcí a stal se řadovým poslancem. Reaguje tak na kauzu jeho opsané diplomové práce.

"Očekávám, že poslanec Svoboda se zachová jako ostatní sociální demokraté v minulosti, vyvodí z tohoto svého problému politickou odpovědnost a zůstane pouze řadovým členem ČSSD," řekl v pátek předseda strany Bohuslav Sobotka.

K odchodu ze sněmovny Svobodu ČSSD nevyzvala, podle Sobotky ale bude strana brát jeho kauzu v potaz při sestavování příští kandidátky.

Vedení sociální demokracie na konci května rozhodlo, že s řešením kauzy počká, až bude mít k dispozici vyjádření Vysoké školy finanční a správní. To přinesl 10. června server Aktuálně.cz a škola v něm potvrdila, že Svoboda předložil k získání titulu inženýra diplomovou práci, která byla z velké části opsaná. Nejdelší souvisle opsaná pasáž práce zabírala deset stran.

"Je mi to celé nesmírně trapné. Titul ale vracet nebudu, vystudoval jsem totiž řádně. Chodil jsem tam pět a půl roku. Teď hledám cestu, zda mohu práci otevřít a předělat, aby bylo vše v pořádku," řekl tehdy poslanec s tím, že se nechystá vzdát ani poslaneckého mandátu. Svoboda tvrdí, že práci psal sám a její části nekopíroval vědomě.

Z minulosti je známa také aféra kolem rychle získaných vysokoškolských diplomů a doktorátů na Právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU). Akademické tituly na ní rovněž získali mnozí politikové. ZČU už dokonce celkem 12 absolventům plzeňských práv odeslala usnesení o rušení diplomů.

Související