Společnost Karlovarské minerální vody začala preventivně stahovat jednu šarži pramenité neperlivé vody Aquila Aqualinea z trhu. Jde o produkty vyrobené 20. května 2011 (výrobní šarže A015-00056). Státní zemědělská a potravinářská inspekce v ní totiž našla bakterii E. coli.

Bakterie Escherichia coli může být nebezpečná. Podle mluvčího inspekce Michala Spáčila to ukážou až další testy. Výsledky kontroly z národní referenční laboratoře budou k dispozici patrně až v pátek.

Kontrolní analýza dalších vzorků pramenité vody Aquila Aqualinea přítomnost nepřípustných bakterií Escherichia coli neprokázala, oznámil mediální zástupce KMV Michal Donath. Kontrolní rozbory  prováděla laboratoř Eurofins CZ, kterou k původní analýze použila i SZPI.

"Vzhledem k datu minimální trvanlivosti do 20. května 2012 mohou mít spotřebitelé výrobek stále doma. SZPI nedoporučuje jeho konzumaci," řekl Spáčil.

Zatím podle Spáčila musel výrobce, jímž jsou Karlovarské minerální vody, z trhu stáhnout 33 tisíc lahví.

Zatím žádné zdravotní problémy

Společnost KMV tvrdí, že do přesného určení konkrétního kmene bakterie v Národní referenční laboratoři proto není důvod k obavám.

"Dosud nebyly zaznamenány žádné indicie zdravotních nesnází u spotřebitelů. Vedení společnosti předpokládá, že v nejbližší době bude identifikován konkrétní původ problémů a přijata adekvátní opatření," dodal Donath.

Vadný vzorek našli inspektoři SZPI při úřední kontrole v tržní síti. "V uvedené balené vodě byly smluvní laboratoří Eurofins CZ zjištěny koliformní bakterie a bakterie Escherichia coli, které jsou pro tento typ výrobku nepřípustné," uvedl Spáčil.

Podobných bakterií existuje velké množství typů. Některé jsou pro člověka neškodné, jiné nebezpečné.

Nový kmen Escherichie coli, který způsobuje krvácivé průjmy, si letos v Evropě vyžádal asi 50 mrtvých. SZPI podle Spáčila z opatrnosti poslala vzorek bakterií z vody Aquila do národní referenční laboratoře pro tuto nákazu.

Související