O možné změně působiště Ivana Bílka informoval server Česká pozice. Muž, kterého vládní Věci veřejné považují za člověka blízkého exministru vnitra Ivanu Langerovi (ODS), je údajně horkým kandidátem na prozatímního ředitele vlivného úřadu. Otevřít by mu to mohlo i cestu k dlouhodobému vedení GIPS, uvedl server.

Vznik samostatné generální inspekce schválila minulý týden vláda. Premiér Petr Nečas (ODS) odmítl Bílkovo angažmá komentovat. Podobné úvahy jsou předčasné, protože GIPS má být ustavena až na začátku příštího roku, sdělil České pozici.

Bílek na dotaz serveru, zda by funkci přijal, odpověděl, že podle zákona o služebním poměru by se ze svého současného zařazení mohl do výběrového řízení přihlásit. Do funkce náměstka policejního šéfa jmenoval Bílka v roce 2007 tehdejší policejní prezident Oldřich Martinů. V té době stál v čele ministerstva vnitra Langer.

GIPS prosazuje celá koalice

Bílek se na začátku roku neúspěšně ucházel o funkci policejního prezidenta, kdy se střetl s Petrem Lessym. Bílkova kandidatura se tehdy nelíbila VV, podle nichž je příliš spojen s ODS a Langerem. Bílek po nástupu Lessyho do funkce policejního prezidenta rezignoval. U policie ale zůstal, a to ve funkci předsedy policejní protikorupční komise.

 

Spory o vedení policie a ministerstva vnitra vedly v minulých měsících k nejvážnějším rozkolům v koalici. Do čela policie se nakonec dostal Lessy, kterého vybralo vnitro pod vedením předsedy VV Radka Johna. Nečas už tehdy zdůrazňoval, že součástí koaliční dohody je i vznik nezávislé generální inspekce.

 

GIPS má sjednotit dohled nad zaměstnanci policie, celní správy a vězeňské služby. Inspekce má být nezávislá na jednotlivých složkách bezpečnostního sboru, které dosud měly vlastní inspekční orgány. Podle vlády by to mělo vést k efektivnějšímu boji s korupcí v bezpečnostních složkách. Pravomoc jmenovat ředitele GIPS bude mít po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny premiér. GIPS má mít pravomoci celostátního útvaru kriminální policie a má mít samostatný rozpočet s ročními náklady ve výši téměř 280 milionů korun.

Vládní strany se v dodatku ke koaliční smlouvě, jejž podepsaly minulý týden, zavázaly, že vznik samostatné generální inspekce prosadí. Sněmovna se návrhem bude zabývat na mimořádné schůzi, která začne 12. července. Nový zákon o GIPS čeká první čtení.