Bakterie Escherichia coli nalezené v balené vodě Karlovarských minerálních vod Aquila Aqualinea nejsou patogenní. Uvedla to v tiskové zprávě Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) s odkazem na laboratorní rozbory národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze.

"Podle výsledků laboratorních testů zjištěné kmeny E. coli nepředstavují akutní riziko. Nejde tedy ani o shiga-toxin produkující E.coli (STEC) ani o sérotyp E. coli O104 : H4, který je podle současných poznatků odpovědný za nedávnou epidemii v Německu," uvedl mluvčí SZPI Michal Spáčil.

Přesto je výskyt uvedených bakterií v balené vodě podle platných norem nepřípustný, dodal. Uložená opatření SZPI týkající se stažení šarže s datem minimální trvanlivosti do 20. května 2012 z oběhu proto zůstává v platnosti.

Společnost Karlovarské minerální vody začala příslušnou šarži balené neperlivé vody Aquila z trhu stahovat už v pátek. Firma v pondělí uvedla, že začala preventivně stahovat z trhu i některé další šarže neperlivých vod Aquila Aqualinea o obsahu 1,5 litru.

Podle KMV kontrolní analýza dalších vzorků pramenité vody Aquila Aqualinea přítomnost nepřípustných bakterií Escherichia coli neprokázala.

Související