Letošní ročník Dnů lidí dobré vůle, který v úterý na vyhlášeném moravském poutním místě Velehradě zakončila slavnostní bohoslužba, podle organizátorů navštívilo celkem více než 40 tisíc lidí.

Členové Maltézské pomoci, kteří na akci tradičně zajišťují zdravotní péči, ošetřovali zhruba desítku kolapsů, několik poutníků musela odvézt záchranná služba. Podle velehradského starosty Stanislava Gregůrka nebyly zaznamenány žádné komplikace v dopravě.

"Všechno vyšlo, dá se říct na sto procent. Pondělní koncert navštívilo zhruba 17.500 lidí a dnes na mši bylo zcela jistě kolem 25.000 poutníků. Příjemným překvapením pro mě bylo, že díky koordinaci a úsilí všech zúčastněných pořadatelských subjektů se podařilo Dny lidí dobré vůle zvládnout i v prostředí opravovaného areálu kolem baziliky tak, jak jsme možná ani nepředpokládali," řekl ČTK manažer Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Charitativní koncert

Osvědčily se podle něho i novinky například v podobě přesunu ručního přepisování bible do Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje nebo vystoupení zahraničních interpretů, Solo Dja Kabaka z Afriky a Američana Johna Michaela Talbota.

"Jeho vystoupení bylo jedním z vrcholů koncertů na Velehradě. Opět bych zdůraznil, že jsme ho pozvali v návaznosti na prvního filadelfského biskupa, rodáka z Prachatic Jana Nepomuka Neumanna, jehož 200. výročí narození si letos připomínáme. Zajímavé je i to, že i známý velehradský poutník Jaromír Jágr si vybral právě klub ve Filadelfii. Asi to nebude v tomto roce náhoda," dodal s úsměvem Kořenek.

Počasí poutníkům přálo

První den Dnů lidí dobré vůle zdravotníci Maltézské pomoci téměř nezasahovali. Bylo totiž pod mrakem a lidé nebyli vystaveni horku. Lékaři v pondělí ošetřili jen odřenou ruku po pádu na zem a jednomu poutníkovi vytáhli klíště. Volali i záchranku k dívce, u které bylo podezření na epileptický záchvat. Úterní Národní pouť již kvůli téměř letnímu počasí tak klidná nebyla.

"Bylo teplo, klasicky jsme se potýkali s kolapsy. Navíc v bazilice je zúžený prostor lešením a je tam velice dusno, takže i odtud jsme vynášeli několik lidí. Celkem jsme měli asi desítku kolapsů, pro dva či tři poutníky musela přijet záchranná služba. Kolabovali starší lidé, vesměs diabetici, ale i mladé dívky," řekla ČTK hlavní sestra Maltézské pomoci Lucie Marešová.

Dobrovolníci z preventivních důvodů při mši rozdali poutníkům několik desítek litrů vody.

Dopravní komplikace nenastaly

Podle policistů byly letošní cyrilometodějské slavnosti na Velehradě poklidné. "Týkalo se to dopravy i veřejného pořádku. Je vidět, že poutníci nejsou žádní výtržníci," řekl ČTK mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

"Letos to včetně dopravy proběhlo velmi klidně, poutníci byli spokojení. Použili jsme i záchytné parkoviště na loukách před obcí, kde se navzdory pondělnímu špatnému počasí dalo dobře parkovat," doplnil starosta Gregůrek.

Související