Radnici Prahy 13 se podařilo získat od firmy Key Investments všechny investované peníze včetně úroků, částka činí přes 200 milionů korun. Serveru iDnes.cz to řekl starosta městské části a poslanec David Vodrážka (ODS).

Právě kvůli svěření peněz Key Investments čelil Vodrážka dvakrát návrhu na své odvolání z funkce. V obou případech nakonec svou pozici v čele městské části ustál.

Key Investments měla pověření zobchodovat volné prostředky pražských částí 6, 9 a 13, přišla však o licenci na obchodování s cennými papíry a začalo se spekulovat, že peníze pražských radnic jsou v ohrožení. Trojice pražských radnic firmě dohromady svěřila více než 600 milionů korun.

"Celkem se nám vrátilo 206 855 329 korun. Tedy investovaná částka i s úroky. Všechny peníze už máme na účtu," řekl Vodrážka. Podle něj se peníze podařilo získat díky tomu, že v březnu vypršela smlouva a že Praha 13 použila jiný typ smluv než zbylé městské části.

"Smlouva byla o obhospodařování investičních nástrojů," uvedl politik. Praha 6 a Praha 10 mají s Key Investments smlouvu o nákupu cenných papírů.

Opozice: Ať odejdou!

Opoziční zastupitelé v květnu požadovali, aby představitelé městských částí, které Key Investments svěřily peníze, odstoupili z funkcí. Zástupci strany TOP 09 žádali, aby politickou odpovědnost vyvodili také starosta a poslanec Vodrážka a bývalý starosta Prahy 6 a nynější ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Podle zastupitelů za TOP 09 uzavírání smluv s Key Investments i jejich další správu doprovázely podivné okolnosti. "Praha 6 ignorovala signály, že Key Investments je propojená s firmami, jejichž dluhopisy pro radnici kupuje," uvedl zastupitel šesté městské části Ivan Mašek (TOP 09).

Společnost podle něj pro městskou část pořizovala dluhopisy vydávané na Slovensku. "Je zřejmé, že v českých zemích by takové emise dluhopisů nikdo nepovolil vzhledem k finanční situaci dotyčných firem," řekl Mašek. Dluhopisy podle něj vydávaly zadlužené firmy s nejasnou vlastnickou strukturou, za kterou údajně stojí kontroverzní podnikatel Petr Sisák.

Firma například investovala do akcií ztrátových společnosti Via Chem Group. Radnice od investování s touto společností neodradilo ani varování v podobě pokut. Od roku 2003 jich několik uložila firmě Key Investments Komise pro cenné papíry.

S kritikou se přidali i zastupitelé z Prahy 10 a 13, podle kterých v desáté městské části investici neschválilo zastupitelstvo a v Praze 13 nebylo na zakázku vypsáno výběrové řízení.

Související