Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) našel zdroj peněz na zalepení díky v rozpočtu, která vznikla v dubnu. Ústavní soud tehdy zrušil vládou zavednou padesátiprocentní daň na státní podporu stavebního spoření. Pro rozpočet to znamenalo mínus 5,2 miliardy.

Kalousek chce nyní část těchto peněz vzít z rozpočtu celé Evropské unie. Ta totiž loni hospodařilas přebytkem a Brusel v úterý rozhodl, že ho rozdělí mezi členské země. Česko dostane 1,2 miliardy korun formou snížených poplatků.

"Vzhledem k tomu, že jsme ještě nevyřešili, jak naložit s tímto propadem, půjde o vítaný příspěvek," řekl Kalousek serveru iDnes.cz. Podle něj ale nelze tyto peníze zapojit do pravidelných výdajů, neboť je to nepravidelný příjem státní pokladny.

Evropská unie vrací celkem 4,54 miliardy eur, tedy kolem 90 miliard korun. Více než polovinu celé sumy, přesně 2,7 miliardy eur, tvoří neutracené dotace. Zbývající částka je složena z úroků z prodlení či pokut.

Soud: Mimořádné zdanění bylo protiústavní

Ústavní soud na konci dubna kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil úsporné změny ve stavebním spoření. Norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010, ale podle soudu bylo toto mimořádné zdanění protiústavní.

Na základě rozhodnutí Ústavního soudu vyplatilo ministerstvo financí stavebním spořitelnám většinu zbylé státní podpory za loňský rok, částka činila zhruba 5,2 miliardy korun. O tuto sumu se tedy letos zvýšil schodek státního rozpočtu.

V souvislosti s výpadkem tohoto příjmu státního rozpočtu ministr Kalousek později navrhl zablokovat 2,6 miliardy korun, kterými stát financoval ztráty regionální železniční dopravy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru