Podle nové vyhlášky ministerstva dopravy nebude od 19. července součástí povinné výbavy autolékarniček resuscitační maska a karta o postupu při zvládání dopravní nehody. Oba předměty se staly povinnými po lednové změně zákona a někteří odborníci je již tehdy označili za obtížně použitelné.

Právě kvůli sílící kritice resuscitační masky se o nové vyhlášce začalo uvažovat již v březnu. Ukázalo se totiž, že může způsobit spíše komplikace než pomoci při záchraně člověka. Podle Sabiny Kvášové téměř polovina lidí sestavila masku při zběžném průzkumu špatně, třetina ji nasadila obráceně a třetina sobě místo zraněnému.

Kromě resuscitační masky s výdechovou chlopní a filtrem a letáku s návodem přibyla na začátku roku do povinné výbavy aut také izotermická fólie, která nadále zůstává součastí obsahu. Podle znalců je užitečná, neboť může raněného ochránit před chladem a snížit riziko šoku.

 


Kvůli lednové změně vyhlášky muselo tehdy vyměnit lékárničky přes sedm milionů motoristů. Výměna stála více než dvě miliardy korun.

 

Související