Českého vojáka, který byl ve středu těžce zraněn v Afghánistánu, dopravil ve čtvrtek večer vojenský speciál na pražské letiště ve Kbelích. Jeho stav je nadále velmi vážný.

Společně s ním se do Česka vrátili na doléčení i dva vojáci, kteří byli lehce zraněni koncem června. Na palubě Airbusu A-319 byl tým lékařů a odborného zdravotnického personálu. Po příletu byli vojáci převezeni do pražské Ústřední vojenské nemocnice.

V Ústřední vojenské nemocnici se všichni podrobí dalším vyšetřením a následné léčbě. "O stavu těžce zraněného vojáka nebude armáda s ohledem na přání jeho rodiny poskytovat žádné podrobnosti," uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Rotmistr z 2. jednotky výcvikového a poradního týmu OMLT byl postřelen při středečním útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak. Na místě mu byla okamžitě poskytnuta první pomoc, pak byl přepraven k dalšímu ošetření do nejbližšího zdravotnického zařízení na základnu Shank v provincii Lógar a odtud do vojenské nemocnice na základně KAIA v Kábulu.

Kromě Čechů byli na předsunuté základně i Američané.

Armáda stáhuje vojáky do bezpečí

Po incidentu česká armáda rozhodla dočasně stáhnout své vojáky z předsunutých základen v afghánské provincii Vardak na lépe zabezpečenou základnu Carwile. Zprávu přinesl deník Právo.

"Přijali jsme určitá opatření k posílení bezpečnosti našich vojáků. Jedním z nich je i dočasné částečné omezení mentorovací činnosti našich vojáků," citovalo Právo mluvčí generálního štábu Janu Růžičkovou.

Češi mají ve Vardaku cvičit své afghánské kolegy v boji. Jedním z nejproblematičtějších míst jejich působení je oblast kolem nechvalně proslulé hlavní silnice z Kábulu na jih země. Američané cestu přezdívají silnice smrti nebo cesta do pekla, vysvětlilo Právo.

 

 

Do Prahy se vrátil také příslušník provinčního rekonstrukčního týmu, který byl 21. června lehce zraněn, když šlápl na nevybuchlou munici. Třetím pacientem na palubě byl jeden ze dvou příslušníků 2. jednotky OMLT, kteří urpěli lehké zranění 30. června, když jejich vozidlo IVECO najelo na improvizované výbušné zařízení.

Za poslední měsíc jde již o několikátý incident, při němž byli v Afghánistánu zraněni čeští vojáci.

 

 

"Nárůst útoků souvisí také s ročním obdobím, zatímco v lednu jsme v provincii Vardak zaznamenali 60 útoků, v květnu to bylo již 160. V této oblasti se navíc nachází stěžejní komunikace s městěm Kábul. Konvoje zde bývají často terčem útoků povstalců a banditů," řekla serveru IHNED.cz mluvčí Růžičková

Česká jednotka ve Vardaku má přes 50 příslušníků, převážně tankistů z Přáslavic. Působí v ní ale i specialisté z jiných jednotek. Pro většinu z nich to není první nasazení v zahraniční misi.

Související