Kraje vyčíslily skutečné náklady středních škol na letošní státní maturity na 44,5 milionů korun. Ministerstvo školství dalo krajům podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) ale jen 9,7 milionů korun, proto chtějí doplatit rozdíl. Hašek o doplatek 35 milionů korun dnes požádal v dopise jménem všech krajů ministra školství Josefa Dobeše (VV).

Kraje podle předsedy asociace přitom čekají, že ministerstvo rozdíl v co nejkratším čase doplatí, sdělila Haškova mluvčí Lucie Proutníková.

Podle Haška kraje kvantifikovaly například zvýšené výdaje na odměny předsedům maturitních komisí a hodnotitelům písemných prací, za cestovné, za školení nebo spotřební materiál.

Obdobnou žádost vůči ministerstvu nedávno zveřejnil i Středočeský kraj, kterého vyšla administrativa spojená se státními maturitami na 2,7 milionu korun. V kraji letos maturovalo 7500 studentů, náklady na státní maturitu byly kolem 3,6 milionu korun. Hejtmanství dostalo od ministerstva školství ale pouze 885 tisíc korun.

Státní maturity se připravovaly 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. Studenti skládali ústní zkoušky, od 30. května pak následovaly jednotné testy a písemky. Ministr školství spojil s jejich zdárným spuštěním své setrvání ve funkci.

Související