Americký astronaut Andrew Feustel přicestuje spolu s manželkou Indirou a plyšovým Krtečkem, který ho doprovodil do vesmíru v květnu během poslední mise raketoplánu Endeavour, do Česka 29. července.

"Jejich první cesta zamíří k autorovi českého Krtka Zdeňkovi Milerovi," prozradil podrobnosti z připravovaného programu dvoutýdenní návštěvy Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Právě na pozvání akademie astronaut do Česka, kde má jeho žena kořeny, v polovině prázdnin přijede. Oba jsou oficiálně vysláni americkou vesmírnou agenturou NASA. Kromě Prahy navštíví Feustel s postavičkou z českých večerníčků i další velká města, kde se s ním bude moct veřejnost setkat na besedách.

Speciální nehořlavý Krteček

Za vysláním Krtečka do vesmíru stála astronautova manželka, její matka totiž byla Češka a pohádky o postavičce výtvarníka Zdeňka Milera jí přiblížila. Cesta Krtečka do vesmíru v Česku vzbudila velkou pozornost. Krtečka vyrobila americkému astronautovi "na míru" Moravská ústředna Brno. Podle jeho pokynů musel být lehký a nehořlavý. Na Moravě tedy zhotovili asi 20 centimetrů velkého maňáska, který tyto požadavky splňuje.

Astronaut Feustel už s sebou na minulou misi k Hubbleovu vesmírnému teleskopu vezl sbírku básní Jana Nerudy Písně kosmické. Po návratu s nimi přijel do Prahy, věnoval je Astronomickému ústavu Akademie věd a také tehdy vystoupil v českých městech.

Raketoplán Endeavour odstartoval 16. května do vesmíru naposledy. Během šestnáctidenní výpravy dopravil na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) alfa magnetický spektrometr, který slouží k pátrání po antihmotě. Vědcům by toto zařízení mělo pomoci objasnit vznik vesmíru. Při misi astronauti také čtyřikrát vystoupili do volného vesmíru a provedli na ISS servisní práce.

Endeavour byl jako nejmladší z raketoplánů sestrojen v roce 1992 jako náhrada za Challenger zničený při katastrofě v roce 1986. Do vesmíru letěl pětadvacetkrát.

Související