Po zásahu bleskem začal v noci na neděli před 01:30 hořet rodinný dům ve Zlatníkách - Hodkovicích v okrese Praha-západ. Škoda přesáhne nejméně jeden milion korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Středočeští hasiči měli kvůli noční silné bouřce vysoký počet výjezdů.

Požár dvoupodlažního domu, ve kterém byla v přízemí truhlářská dílna, likvidovalo šest jednotek hasičů. Při požáru se nikdo nezranil. Oheň podle mluvčí zničil obyvatelnou část domu. Truhlárnu sice minul, je ale vytopená vodou.

Noční bouřka v PrazeŠkoda přesáhne jeden milion korun, hasiči ji upřesní během dne. Na místě pracuje vyšetřovatel hasičů a policie.

Problémy na železnici na jihu Čech

 

Silné bouřky v noci na neděli zasáhly Jihočeský kraj, blesky porazily řadu stromů, které popadaly na silnice. Následky extrémního počasí nyní likvidují hasiči, řekla jejich mluvčí Vendula Matějů. Kvůli odstraňování následků větrné smrště je také momentálně přerušen provoz na železniční trati v úseku Jindřichův Hradec - Jarošov nad Nežárkou. Informuje o tom server Českých drah.

Kde stojí vlaky v neděli dopoledne? Podívejte se na aktualizovanou mapu

Silné bouřky udeřily nad jižními Čechami kolem sobotní půlnoci. Od té doby do současné chvíle vyjelo k odstranění padlých stromů sedm posádek jihočeských hasičů. "Bouřka nejvíce zasáhla Jindřichohradecko a Českokrumlovsko," řekla Matějů.

Hasiči museli také v několika případech odčerpávat vodu ze sklepů. "Ale více případů bylo spojeno s úderem blesku do stromu než s extrémním přívalem vody," řekl operační důstojník hasičů Zdeněk Malkovský. V některých místech Jihočeského kraje zaznamenali lidé také silné krupobití. Podle Malkovského však hasičům nikdo neohlásil událost spojenou s padáním krup.

Větve na silnicích

K odklízení několika desítek spadlých stromů a větví po bouřce museli vyjíždět během noci hasiči na východě Čech. Nejvíce byla zasažena oblast mezi Poličkou a Svitavami. V ostatních případech se jednalo o izolované události.

Na Poličsku a Svitavsku zlomené stromy přehradily na několika místech menší silnice nebo spadly do drátů elektrického vedení. "V jednom místě spadl strom na dům a další na zaparkované auto. Nikomu se naštěstí nic nestalo," řekl operační důstojník krajských hasičů.

Zastavené vlaky na Vysočině

Přibližně stokrát zasahovali hasiči z Vysočiny v noci ze soboty na neděli kvůli odstraňování následků silných bouřek. Většinou se jednalo o likvidace spadlých stromů, řekl operační důstojník hasičů Pavel Černý. Kvůli bouřce také nejezdí vlaky na trati v úseku Rožná - Žďár nad Sázavou. Informuje o tom server Českých drah.

Podle Černého hasiči nejvíce vyjížděli k případům na Žďársku a Třebíčsku. "Z celkového počtu zásahů jsme jen dvakrát odčerpávali vodu. Jinak se vždy jednalo o odstranění překážek na cestě," uvedl Černý.

Související