Expertní tým tripartity se shodl na základních zásadách právní úpravy, která umožní lidem vykonávajícím namáhavá a riziková povolání odejít do předčasného důchodu, aniž se jim kvůli tomu sníží penze. Na předčasnou penzi jim totiž budou přispívat zaměstnavatelé. Úprava by měla být součástí novely reformující systém penzijního připojištění. ČTK to sdělili zástupci odborů. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) informaci o shodě na základních obrysech potvrdilo.

Podle expertního týmu by mohli zaměstnanci z namáhavých profesí odcházet do důchodu o jeden až pět let dříve, než je dáno zákonem. Seznam profesí přitom není dopředu určený. U jednotlivých zaměstnavatelů by se stanovil v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu.

Za tyto lidi by zaměstnavatel spořil u penzijního fondu částku ve výši dvou až tří procent mzdy, a to nad její rámec. "My požadujeme tři (procenta), aby to mělo reálný smysl," řekl ČTK Vít Samek z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

 

Podle Jaroslava Pejši z Odborového sdružení železničářů (OSŽ) se přitom musí tento bod ještě doladit. Smlouvu s fondem totiž budou muset se vší pravděpodobností uzavírat sami zaměstnanci. "Kdyby to byla smlouva zaměstnavatele s penzijním fondem, tak bychom se dostávali do rozporu s evropským právem," řekl Pejša.

 

O předdůchodech bude jasno v srpnu

Naspořené prostředky by byly určeny na předčasnou penzi. Umožnila by zaměstnancům překlenout období do doby, než budou dostávat plný starobní důchod. Výše předčasného důchodu se přitom bude pohybovat podle toho, kolik se naspoří. Podle odborů je cílem, aby se blížila částce, kterou by člověk dostával po dosažení důchodového věku. Pokud zaměstnanec naspořenou částku nevyužije vůbec, měla by se přesunout na jeho doplňkovou penzi z penzijního připojištění.

Ministerstvo financí by podle odborů mělo připravit několik verzí novely. Jedna z nich by se pak zapracovala v podobě pozměňovacího návrhu do textu, který již vláda schválila a předala parlamentu. "Do konce srpna by měl být výsledek jednání o těchto předdůchodech," řekl Pejša.

Letošní čtyřicátníci by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což je dosavadní horní hranice. Novela ale počítá s tím, že mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později, letošní desetiletí například v 71 letech, děti narozené v příštím roce pak až v 73 letech, tedy v roce 2085. Důchodový věk se totiž bude podle novely oddalovat každému ročníku o dva měsíce, jako je tomu nyní u mužů.