Sněmovní mandátový a imunitní výbor nezaujal v úterý stanovisko k vydání poslance VV a neformálního šéfa této strany Víta Bárty a nezařazeného poslance Jaroslava Škárky (původně zvoleného za VV) k trestnímu stíhání. Jednání přerušil.

Policie chce Bártu a Škárku stíhat kvůli podezření z korupce. Výbor by měl vydat sněmovně doporučení, zda má oba poslance vydat k trestnímu stíhání, či nikoli.

Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) chce, aby sněmovna o vydání rozhodla nejpozději na přelomu srpna a září.

"V případě, že nebude rozhodnutí vloženo do programu srpnové schůze, požádáme o svolání schůze mimořádné," uvedl v rozhovoru pro ČT. Sám podle prostudovaného spisu bude hlasovat o vydání obou poslanců k trestnímu stíhání.

Výbor si oba poslance pozval na úterý, Bárta se ale s ohledem na nepřítomnost svého advokáta omluvil. Dorazil pouze Škárka, který novinářům řekl, že výbor požádal o vydání. Za problematický také označil fakt, že do spisu mohla nahlížet místopředsedkyně výboru a poslankyně VV Jana Drastichová, přestože je ve spisu uváděná jako svědkyně.

Členové výboru dále řešili, zda sněmovna bude o vydání rozhodovat na nynější mimořádné schůzi, nebo až na řádné koncem srpna. Pravděpodobnější je druhá verze, pokud by to však bylo nutné, výbor je schopen zasednout ještě dnes večer a stanovisko vydat.

Policie chce Bártu stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit své tehdejší spolustraníky.  V případě Kristýny Kočí šlo o půl milionu korun, ve Škárkově případě o 170 tisíc korun. Škárka zopakoval, že peníze dostal, aby prosazoval Bártovy zájmy v Plzeňském kraji a podporoval někdejšího primátora Pavla Rödla, to ale údajně odmítl. Policisté ho chtějí stíhat kvůli tomu, že úplatek oznámil pozdě a část peněz utratil. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky, Škárka zase zdůrazňuje, že si peníze nechat nechtěl.

Humla sněmovna nevydala

Současná sněmovna zatím hlasovala o vydání svého člena k trestnímu stíhání jen jednou. Šlo o poslance zvoleného za VV Stanislava Humla. Policie Humla podezřívala ze zmanipulování posudku nehody, on tvrdil, že se ničeho nedopustil a poukazoval na údajně nestandardní postup policie. Mandátový a imunitní výbor nepřijal žádné usnesení.

Koncem března pak sněmovna Humla vydat odmítla, ačkoli o to poslanec v projevu ve sněmovně - po předchozím váhání - sám požádal.