Poslanec a bývalý pokladník Věcí veřejných Michal Babák, kterého vyšetřuje policie kvůli podezřelým finančním operacím směřujícím do stranické pokladny, přiznal v majetkovém přehledu výdělek 25 až 35 milionů korun za prodej akcií společnosti Bene Factum.

Informoval o tom server Aktuálně.cz. Příjmy z prodeje akcií Babák vysvětloval, kde vzal na dary do stranické pokladny. Kdo mu za akcie zaplatil, v přiznání Babák podle serveru neuvedl.

Vedle příjmu z prodeje akcií Babák přiznal další téměř milion korun, který získal z pronájmu nemovitostí, 50 tisíc korun ze společnosti MxB, 59 400 korun si vydělal jako člen správní rady. Příjem z poslaneckého platu vyčíslil na 418 700 korun, vypočítal server.

V přiznání chybí hypotéka

V majetkovém přiznání poslanec popsal i své dluhy přesahující dohromady deset milionů korun. Babák se přiznal ke dvěma hypotékám, podle Aktuálně ale neuvedl třetí ve výši 1,5 milionu korun, kterou v dubnu potvrdil. V majetkovém přiznání by měla být uvedena, zahrnuje totiž období od vstupu do sněmovny do konce roku 2010, konstatuje server.

 

 

Babák koncem května dočasně pozastavil členství ve straně kvůli podezření z praní špinavých peněz. Podle serverů iDnes.cz a Aktuálně.cz podal na Babáka trestní oznámení Finančně analytický útvar Ministerstva financí ČR, který odhalil nezvyklé Babákovy vklady přímo na bankovních přepážkách. Podle útvaru přes Babákův soukromý účet v posledních dvou letech prošlo celkem 11,5 milionu korun pro VV.

Servery uvedly, že útvar prozkoumal Babákovy účty a zjistil, že v posledních dvou letech přinesl v hotovosti do banky celkem 7,8 milionu korun v mnoha stotisícových sumách. Z toho celkem 6,5 milionu obratem přistálo na kontě Věcí veřejných. Kromě toho Babák letos v březnu půjčil straně dalších pět milionů korun.

Na účet mu je převedl jeho kolega z firmy WCM CZ Josef Liška, který si peníze na konto vložil v hotovosti, a to pouhý den před jejich odesláním Babákovi. Přes Babákův účet tak prošlo celkem 11,5 milionu korun pro VV.

Související