Neformální lídr Věcí veřejných a někdejší ministr dopravy Vít Bárta se stal předsedou poslaneckého klubu strany. Poslanci VV ho v úterý zvolili do svého čela místo Karolíny Peake, která se stala vicepremiérkou a na pozici šéfky poslanců rezignovala.

Poslanci VV vybírají také nové místopředsedy klubu.

Bárta neměl v posledních měsících žádnou funkci ve vládě, ani ve sněmovně, byl řadovým poslancem. Stranu ale pravidelně zastupoval na jednáních koaličních lídrů.

Bártovu pozici nicméně může oslabit to, že čelí policejní žádosti o vydání k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. V úterý se jí zabýval sněmovní mandátový a imunitní výbor. Zatím k ní ale stanovisko nezaujal.

Bárta se jednání výboru nezúčastnil. Omluvil se kvůli nepřítomnosti svého advokáta.

Policie chce Bártu stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Jaroslava Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky. Škárka zase zdůrazňuje, že si peníze nechat nechtěl. Na to, že jednu bankovku použil, prý policii sám upozornil.

Bárta neměl ve volbě předsedy klubu bezvýhradnou podporu a kandidaturu zvažovali i jiní poslanci VV. Většina z nich se ale nakonec přiklonila k tomu, že by Bárta měl klub vést.

Předseda VV Radek John, který je nyní také bez vládního a sněmovního angažmá, dal v médiích najevo, že o funkci předsedy klubu zájem nemá.

Několik poslanců VV před volbou řeklo, že Bártova kauza je výsledkem umělé kampaně. Připomínali, že Bárta je výraznou postavou strany a zastupuje ji na klíčových schůzkách. Měl by proto podle nich k tomu mít odpovídající funkci.

Kdo je Vít Bárta

Datum a místo narození: 5. prosince 1973, Praha.

Vzdělání: absolvoval střední zdravotnickou školu; po nedokončeném studiu medicíny vystudoval Policejní akademii (PA) ČR v Praze; titul JUDr. získal na bratislavské Akademii policejního sboru; studuje doktorský program na PA.

Současná funkce: poslanec Poslanecké sněmovny.

Zaměstnání: v roce 1992 založil ještě na studiích firmu ABL (Agentura bílého lva), původně jako pořadatelskou a později bezpečnostní agenturu; v roce 2009 to byla největší ryze česká bezpečnostní agentura v ČR; před vstupem do politiky působil jako její generální ředitel; z funkce odešel v únoru 2010, vzdal se i dalších pozic ve firmě; v červenci 2010 svůj poloviční podíl v ABL prodal bratrovi a jeho manželce.

Působení v politice: členem VV se stal loni v květnu; od loňského května je poslancem; byl jedním z hlavních povolebních vyjednávačů o vládě a v červenci byl jmenován ministrem dopravy; působil jako volební manažer strany (rezignoval v prosinci 2010 po neúspěchu VV v komunálních a senátních volbách); 8. dubna 2011 rezignoval na ministerskou funkci kvůli nařčení, že poslancům své strany platil za loajalitu, Bárta tvrdí, že šlo o půjčky; kvůli kauze policie požádala o Bártovo vydání k trestnímu stíhání, podezírá ho z uplácení, poslanci o žádosti zatím nerozhodli.

Rodina: ženatý; loni v červenci se oženil s Kateřinou Klasnovou (VV; místopředsedkyně sněmovny)

Ostatní: - Je považován za jednoho z hlavních sponzorů a faktického lídra VV; spolu s dalšími podnikateli založil Klub angažovaných podnikatelů (KAP), který poskytl straně milionové dary.

- Letos v lednu Bárta čelil tlaku na své odstoupení z ministerské funkce kvůli dokumentům o sledování představitelů Prahy 11 před čtyřmi lety; agentura ABL podle Bárty nepřijímala objednávky ke sledování politiků a žádného z politiků nediskreditovala.

- Bártova manželka Klasnová loni v říjnu v dopise představitelům VV kritizovala dominantní roli Bárty ve VV a údajnou totalitu, která kvůli němu ve straně vládne.

- Jako ministr dopravy se Bárta zviditelnil několikrát, například požadavkem slev od stavebních firem. Loni kvůli tomu dočasně zastavil některé stavby na železnici i silniční stavby.

- Letos v březnu Bárta oznámil, že bude kandidovat na předsedu VV, v květnu kandidaturu stáhl a podpořil Radka Johna.

- V souvislosti s Bártovými příjmy v lednu podal bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek trestní oznámení pro údajné krácení daně. Bárta později zveřejnil, že jeho čistý příjem byl za poslední tři roky 32 milionů korun.

- Začátkem dubna poslanec a místopředseda VV Jaroslav Škárka řekl, že dostává od lidí kolem Víta Bárty peníze za loajalitu ke straně. Bárta přiznal, že peníze Škárkovi dal, ale byla to podle něj půjčka. Ke Škárkovi se přidala i předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí. Případem se zabývá policie. Škárka i Kočí byli z VV vyloučeni. Mladá fronta Dnes poté zveřejnila informace z dokumentu, podle něhož Bárta jako majitel ABL vstoupil do politiky, aby získal ekonomickou moc. Bárta nakonec podal demisi a z vlády odešel.