Někdejší majitel fotbalové Sparty Petr Mach se otevřeným dopisem obrátil na premiéra a předsedu ODS Petra Nečase. Chce po něm vysvětlení, proč mu strana odmítá uhradit peníze, které jí měl půjčit v 90. letech.

Občanští demokraté na dopis reagovali vysvětlením, které ostatně Machovi sdělil jejich právník už dříve: ta část dluhu, kterou uznávají, je dávno promlčena a s údajnou druhou částí nemají nic společného.

Mach má k dispozici doklady na půjčku 350 tisíc korun z roku 1994. Další, daleko vyšší částku, celkem 350 tisíc německých marek a tři miliony korun prý v roce 1999 půjčil někdejšímu prvnímu místopředsedovi ODS Petru Čermákovi. Čermák mu prý slíbil dodat potřebné doklady dodatečně, nikdy to ale neudělal.

"Půjčky jsem vaší straně poskytl na její žádost jako váš sympatizant v době, kdy ODS zápasila s akutním nedostatkem finančních prostředků a kdy se jí nedostávalo prostředků na mzdy. Tehdy se na mne obrátil místopředseda ODS pan Petr Čermák s prosbou o pomoc, kterou jsem vyslyšel," napsal Mach v otevřeném dopise nynějšímu předsedovi ODS.

"Po celou dobu jsem věřil, že se představitelé ODS postaví k těmto věcem, svým závazkům, bez zbytečných skandálů a medializace. Bohužel jsem se mýlil," vysvětil dnes motivy, které ho vedly k sepsání otevřeného dopisu předsedovi vládní strany.

Mluvčí ODS Tomáš Bartovský na Machův dopis reagoval slovy, že i sám Mach v diskusích se právníkem strany Petrem Tomanem uznal, že pohledávka z roku 1994 je promlčena.

"Jiná situace by byla, pokud by se s pohledávkou pan Mach přihlásil několik dní po uplynutí tříleté promlčecí doby. Po 17 letech je to ale z jeho strany čirá demagogie," uvedl Bartovský.

V případě peněz, které údajně Mach poskytnul Čermákovi v roce 1999, odmítá podle něj ODS mít s věcí cokoliv společného. "V té době Petr Čermák nebyl členem orgánů vedení strany a neměl žádné pověření jednat jménem ODS. Nemohl tudíž za ODS vést žádná jednání o finančních záležitostech," uzavřel Bartovský.

"Jak mám hodnotit váš krok, jímž odmítáte splnit svůj jasně doložený závazek. Je správné, když pravicová politická strana odmítá uhradit svůj dluh jen proto, že je možná promlčen? A je správné, když se taková politická strana odmítá vypořádat se svými dluhy s odkazem na to, že s jednáním svého bývalého místopředsedy nemá nic společného?," zeptal se Mach v otevřeném dopise předsedovi ODS.

Petr Mach byl v 90. letech minulého století po několik let majitelem fotbalové Sparty a několika soukromých firem, byl v několika případech vyšetřován policií.

V roce 1999 byl před soudem pro podezření z pojišťovacího podvodu za 1,3 milionu korun, když měl fingovat krádež svého luxusního vozu BMW. Mach si myslí, že obvinění bylo vykonstruované a policie z něj chtěla dostat informace o financování ODS.

V případu jako svědek mimo jiné vystupoval i bývalý místopředseda občanských demokratů Čermák. Po několika odvoláních byl Mach odsouzen k pokutě a pěti letům vězení. Trest nastoupil v polovině roku 2001, po dvou a půl letech byl podmíněně propuštěn.

Související