Vládní Věci veřejné se na pondělním jednání koaličních lídrů postaví proti tomu, aby vláda zvedla nižší sazbu DPH na 19 procent.

Pokud chce kabinet zvyšovat daně, chtějí VV vrátit do hry zavedení progresivního zdanění fyzických osob a zvýšení daní pro firmy. Na páteční pravidelné schůzce se na tom dohodlo předsednictvo VV.

Uvedla to řekla místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová. Vyjednávači VV podle ní také vznesou zásadní výhrady k plánovaným škrtům ve školství, dopravě a na ministerstvu vnitra.

"Bavili jsme se na téma pana ministra financí a pana premiéra na zvýšení DPH. Pro Věci veřejné je to požadavek, který se nám zásadně nelíbí, protože bychom tím velmi zklamali všechny lidi. Doufám, že najdeme cestu, abychom tímto směrem nemuseli jít," řekla Navrátilová.

VV podle ní navrhují mírně progresivní zdanění a zvýšení daně z příjmu právnických osob. VV jsou podle Navrátilové připraveny hledat s koaličními partnery kompromis. Není ale podle ní možné jít pouze cestou zvýšení DPH.

VV podle Navrátilové také rozhodně chtějí dále jednat o výši navrhovaných škrtů v resortech. "Ty škrty nás hodně děsí. Musím přiznat, že mě osobně vyděsil rozpočet ministerstva školství, protože tam jsou ty škrty největší a výhled do roku 2014 je úplně šílený. Obávám se, že by to položilo české školství," řekla.

Pro příští rok podle ní nynější plán ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) počítá se škrty čtyři až šest miliard.

Vyšší zdanění firem či progresivní zdanění fyzických osob VV navrhovaly už dříve. ODS a TOP 09 to ale zásadně odmítají. Příjmy rozpočtu jsou naopak ochotny posílit rychlejším zvýšením DPH, než na jakém se koalice dříve dohodla při debatě o důchodové reformě.

Podle dosavadní koaliční dohody má příští rok vzrůst nižší sazba na 14 procent, v roce 2013 se mají obě sazby sjednotit na 17,5 procenta. Tato čísla vládní strany potvrdily v písemném dodatku koaliční smlouvy, který podepsaly na konci června.

Podle ekonomického experta VV Radima Vysloužila koaliční jednání ztěžuje to, že dosud chybí přesnější prognóza výběru daní za letošní rok. Ministerstvo financí podle něj dosud vychází z čísel za první čtvrtletí. Mnohem reálnější obraz ale poskytnou data za pololetí, která by měla být známa příští týden, řekl ČTK.

Kalousek v návrhu rozpočtu, o němž dnes informoval deník Právo, počítá s propadem příjmů státu až o 24 miliard korun proti dosavadním předpokladům.

"Nám se trochu zdá, že příjmy jsou podhodnoceny, proto se nám zdá nesmyslné, abychom nyní řešili výdajovou stránku, když ještě nemáme jasně dané příjmy, od kterých se odvíjí schodek," řekl Vysloužil. VV podle něj Kalouska podezírají, že některá čísla předkládá hlavně proto, aby koaliční partnery vyděsil.

VV podle Vysloužila zásadně vadí, že se neplní předešlé koaliční dohody, které například slíbily posílení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury o 14 miliard korun. Sporné podle něj také je, zda se škrtá všem ministerstvům rovnoměrně. Při nynějším návrhu škrtů je například na místě znovu debatovat o tom, že by se mělo více ubrat ministerstvu obrany, uvedl.

Související