Příští pondělí se znovu otevře konzulární úsek v Doněcku, který ministerstvo zahraničí 1. července dočasně zavřelo. Ukrajina nyní odstranila administrativní překážky, které bránily ve výkonu práce misí. Po třech nedělích tak bude možné obnovit standardní poskytování vízové agendy a Ukrajinci už nebudou muset s žádostí jezdit do sedm set kilometrů vzdáleného Kyjeva.

"Ministerstvo zahraničních věcí ČR věří, že administrativní průtahy, které vedly k dočasnému uzavření vízového úseku, se nebudou opakovat a všechny české zastupitelské úřady na Ukrajině budou moci vykonávat konzulární a vízové činnosti v plné míře," uvedla česká diplomacie.

Ministerstvo k uzavření konzulární kanceláře v Doněcku donutily ukrajinské úřady, které blokovaly příjezd celkem 11 diplomatů neudělením svolení. Generální konzul čekal na schválení od února, což značně překračovalo běžné diplomatické zvyklosti.

Česko-ukrajinské diplomatické vztahy se značně ochladily poté, co Česko v lednu udělilo azyl Bohdanovi Danylyšynovi, bývalému ministrovi hospodářství ve vládě Julije Tymošenkové. V květnu Ukrajina vyhostila dva pracovníky vojenského úseku ambasády kvůli údajné špionáži. Česká republika reagovala recipročně a vyhostila dva zástupce ukrajinského velvyslanectví.

Konzulát v Doněcku před uzavřením vydával měsíčně tři až čtyři tisíce krátkodobých víz, většinu prostřednictvím cestovních kanceláří.

Související