Prezident Václav Klaus si v úterý pozval na Pražský hrad předsedu ČSSD Bohuslava Sobotkou. Hovořili o současném dění v politice a chystaných reformách. Tématem rozhovoru byl především dodatek Lisabonské smlouvy. 

ČSSD dlouhodobě kritizuje zejména druhý pilíř důchodové reformy, který počítá s přesměrováním části sociálních odvodů do soukromých penzijních fondů. Sobotka prezidentovi údajně naznačil, jak by se důchodová reforma změnila po volbách, pokud by vyhrála ČSSD.

Oba politici hovořili i o chystaném rozpočtu. Sobotka znovu opakoval, že jeho strana odmítá další zvyšování nepřímých daní. Dále uvedl, že s prezidentem našli shodu v tom, že by koalice měla s opozicí více komunikovat.

Sporný dodatek k Lisabonské smlouvě

Třetím tématem byla výjimka z Listiny základních práv EU, kterou prezident v roce 2009 podmínil svůj odkládaný podpis pod Lisabonskou smlouvu o fungování sedmadvacítky. ČSSD davá opakovaně najevo, že schválení výjimky parlamentem zablokuje v Senátu, kde má většinu, neboť s ním nesouhlasí.

Vláda chce spolu s dodatkem předložit parlamentu také schválení vstupu Chorvatska do EU. Spojení obou problémů do jednoho dokumentu by tak mohlo cestu přímořského státu do unie zkomplikovat. Brusel zatím počítá s tím, že příslušné smlouvy s Chorvatskem budou podepsány v druhé polovině letošního roku a členem EU se stane od 1. července 2013.

 

 

"Sociální demokracie požaduje, a je to náš trvalý požadavek, aby se hlasovalo samostatně o přístupové smlouvě Chorvatska a samostatně o protokolu České republiky k lisabonské smlouvě," řekl Sobotka.

Klaus dodatek prosazoval jako ochranu před údajnými nároky sudetských Němců na majetek v ČR, přestože s tím podle mnohých právníků Lisabonská smlouva o reformě institucí EU ani listina nijak nesouvisejí. Podle levice by kvůli ní Češi nemohli plně u evropských orgánů uplatnit svá sociální, pracovněprávní a další lidská práva.