Senátní výbor pro hospodářství v úterý doporučil Senátu, aby vrátil sněmovně novelu loterijního zákona, která zpřísňuje regulaci hazardu. Podle senátorů obsahuje chyby, a proto ji chtějí vrátit s pozměňovacím návrhem. Senát by měl tuto novelu projednávat na schůzi, která začne ve středu.

"Zákon o loteriích je jedním z nejproblematičtějších zákonů v České republice," konstatoval zpravodaj výboru Jiří Lajtoch (ČSSD). Novelu loterijního zákona schválili poslanci v červnu. Obcím dala možnost regulovat hazard pomocí vyhlášek, a to nejen místně, ale i co se týče provozní doby heren.

Jak ale upozornil senátor Lajtoch, navrhovaná změna by naopak mohla pravomoci obcí snížit. Podle některých informací by novela zrušila platnost dosavadních obecních vyhlášek, které omezují klasické výherní hrací automaty.

Další problém by podle senátora Lajtocha nastal s retroaktivitou. Část novely, která upravuje odvody z hazardu, má totiž začít platit již od letošního 1. července. Z hlediska účetnictví je to podle něj v podstatě neproveditelné.

Platnost dosud vydaných licencí, například k videoloterním terminálům, zkracuje novela z dosavadních deseti na tři roky. Nově se sjednotí odvody výnosů z loterijních výnosů z dosavadních čtyř sazeb na jednu, dvacetiprocentní. Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče tak novela znemožní dosavadní praxi, kdy se loterijní firmy drobily na menší, aby měly i nižší odvod.

U vybraných druhů hazardu půjde na odvodech jedna čtvrtina do rozpočtu obcí. Novela také určuje veřejně prospěšné účely, na které bude možné výtěžek odvádět.

Před senátory dnes předstoupil prezident asociace provozovatelů hracích přístrojů a dalších technických zařízení UNASO Zdeněk Barták. Upozorňoval, že zpoplatnění videoloterních terminálů je ve srovnání s ostatními druhy hazardu až příliš vysoké, protože podléhají celé řadě poplatků. Asociace to podle něj považuje za velmi vážný nedostatek, který může narušit hospodářskou soutěž. Požádal proto senátory, aby tento nedostatek napravili.

Senátor Lajtoch informoval své kolegy, že dnes také obdržel pozměňovací návrh od Svazu měst a obcí ČR. Tento návrh řeší vyměřování místních poplatků pro hrací automaty povolené před 1. lednem příštího roku. Novela je stanovuje až od 1. ledna 2012, do té doby by se na ně nevztahovala žádná úprava. Svaz proto navrhl, aby se vyměřovaly podle dosavadních právních předpisů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru