Senátní výbor pro dopravu v úterý doporučil senátorům, aby vrátili sněmovně novelu zákona, která kromě jiného znemožňuje výmluvy řidičů na osobu blízkou.

Novela místo toho zavádí odpovědnost provozovatele za vozidlo.

Podle senátorů má tato úprava závažné právní vady, a proto ji chtějí ze zákona vypustit. Návrh podpořili všichni přítomní senátoři napříč stranami. Senát by se touto novelou měl zabývat na schůzi, která začne ve středu.

Vypustit ustanovení týkající se osoby blízké doporučil výboru již v pondělí senátní podvýbor pro dopravu.

Zpravodaj k novele senátor Karel Korytář (ČSSD) v úterý podotkl, že tento návrh se v médiích ani ve sněmovně s pochvalou nesetká. Jako jeden z argumentů uvedl i to, že tato zvolená konstrukce by šla obejít, a navíc je v rozporu s dikcí ústavy.

Provozovatel automobilu by podle sněmovní verze novely musel zajistit, aby jeho řidič dodržoval předpisy. Jinak spáchá správní delikt, za který by hrozila až desetitisícová pokuta, ač bez bodového postihu. Úprava by se vztahovala na přestupky zachycené automatickým radarem a na nedovolené zastavení.

Výbor v úterý také doporučil na žádost dopravní policie znovu zařadit ustanovení, které se týká práva přednosti v jízdě na přechodech pro chodce. Přednost by opět měla mít vozidla integrovaného záchranného systému, zejména pak záchranné služby, uvedl Korytář.

Předloha rovněž zvyšuje až na výjimky věk pro řízení silných motocyklů na 24 let. Zamezí také tomu, aby občané v Evropské unii měli více řidičských průkazů.

Související